Kėtu mund tė lexoni diēka pėr Anon ēettėn. Ėshtė njė pikė e vogėl pėr atė ēka meriton Anton ēetta.

Pėr tė gjithė ata qė dėshirojnė ti marrin dhe ti publikojnė nė faqe tjera, le tė kenė repsektin pėr kohėn time dhe punėn e tjerėve, shkruani ngacila faqe vinė (p.sh. www.rapsodet.com ). janar 2006.


Anton Ēetta ishte njėri ndėr intelektualėt dhe folkloristėt mė tė shquar nė Kosovė.Kontributin mė tė madh e dha si profesor i Fakultetit Filozofik tė Univerzitetit tė Prishtinės dhe si punėtor shkencor i Institutit Albanologjik tė Prishtinės.Nga viti 1945 ai u mor intezivisht me mbledhjen e krijimtarisė letrare gojore shqiptare,qė u botuan nė disa vėllime e qė paraqet njė thesar tė paēmuar tė trashėgimisė sonė shpirtėrore.
Materialet e mbledhura dhe tė botuara me kritere shkencore-16 vėllime si autor dhe koautor-paraqesin bazė solide pėr themelimin e studimit tė problemeve tė letėrsisė gojore shqiptare,por edhe studimet e vetė A.Ēettės nė kėtė fushė janė dėshmi e kontributit tė tij tė pamohueshėm.Punėn e tij nė fushėn e folkloristikės shqiptare e kanė ēmuar lart studiues shqiptarė dhe tė huaj.
A.Ēetta lindi nė Gjakovė mė 1920.Shkollėn e mesme e kreu nė Tiranė dhe Korēė,ndėrsa tri vjetėt e fundit tė liceut-drejtimi klasik- nė Milano tė Italisė.Studimet-grupi i romanistikės- i mbaroi nė Univerzitetin e Beogradit mė 1950.Njė kohė punoi si asistent nė Seminarin (Katedrėn) e albanologjisė nė Beograd,ndėrsa me hapjen e Fakultetit Filozofik tė Prishtinės u emØrua ligjėrues pėr letėrsinė e vjetėr shqiptare.Prej vitit 1968 e derisa u pensionua punoi si punėtor shkencor nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės ku ishte shef i Degės sė Folklorit dhe kryeredaktor shumė shumėvjeēar i revistės "Gjurmime albanologjike-folklor dhe etnologji"...


Disa intervista :

"Koha", 1 mars 1995

 


"Koha" , 15 nėntor 1995


"Eurozėri" , 26 korrik 1995


 

Faqja kryesore

Hit Counter