Google
 
 
 

Biografia e Sali Bajramit

Njeri ndėr rapsodėt mė tė mirė dhe mė tė njohur tė Kosovės Salih Bajrami-Krasniqi, u lind mė 1919 nė fshatin Llashka Drenoc. Lexo mė shumė ...

 

Biografia e Halil Cėrvadikut

Halil Cėrvadiku u lind me 1920 nė fshatin Poklek i vjetėr komuna e Drenasit. Kangėn e trashėgoi nga babai i tij Ramė Cėrvadiku. Lexo mė shumė ...

     
 

Biografia e Hysen Cėrvadikut

Rapsodi Hysen Cėrvadiku lindi nė fshatin Poklek tė Drenicės nė vitin 1935. Ishte djali i katėrt i Ramė Cėrvadikut poashtu rapsod. Rama kishte 5 djemė e  9 vajza. Hyseni e trashėgoi emrin  ...

 

Biografia e Rizah Bllacės

Poezia populIore ėshtė vlerė e trashėguar e krijimtarisė poetike tė njė populli, e cila ėshtė ruajtur e zhvilluar duke u bartur ndėr breza. Lexo mė shumė ...

 

Biografia e Selman Balės

Selman Bala u lind nė vitin 1918 nė Korroticė tė Epėrme, Komuna e Drenasit (ish-Gllogovcit). Selman Bala qysh nė moshėn e fėmijė. Lexo mė shumė ...

 

Biografia e Dervish Shaqės

U lind nė Llukė tė Epėrme tė Deēanit mė 1912. Rapsod i shquar popullor dhe i njohur nė tė gjitha trevat shqiptare. Lexo mė shumė ...

     
 

Autobiografia e Tahir Drenicės  

Jemi kan ni familje e madhe 48 antarėsh.Unė qysh se i vogėl kam shkue me bagėti, sikur edhe shumė moshatarė tė mi.I kam ra fyellit. Lexo mė shumė ...

 

Biografia e Haxhi Prenkut  

Haxhi Prenku (ēifteli), ėshtė i lindur me 25 janar 1964 nė Dritan (Drenas). Shkollėn fillore dhe atė tė mesme e vijoj nė Kastriot. Lexo mė shumė  ...

 

Biografia e Fazli, Naip e Florim Morina  

Fazli Morina ka lindur mė 1958 nė fshatin Hade. Qysh i ri filloi tė mirrej me kėngėn, pasi qė ne e kemi traditė familjare,nga Lexo mė shumė ...

Biografia e Hashim Shalės 

Hashim Shala u lind me 15.02.1936 nė Verbofc tė Drenicės nga njė familje bujare me traditė kombėtare.Qysh si femijė, e pastaj nė rini e mė vonė nė  ...

 

Biografia e Esat e Murat Lamallari 

Vėllezrit Esat dhe Murat Lamallari kanė lindur nė fshatin Mjak, komuna e Vitise. Esat i bie ciftelisė dhe Murati sharkisė. Tė dy vėllezėrit kanė qenė  ...

 

Autobiografia e Florim Halitit

Unė Florim Haliti i lindur me 22 qershor 1973 nė Prishtinė, banor i fshatit Peran afėr Podujevės, jetoj tash nė Podujevė. Shkollėn fillore e kreva nė Peran,  ...

 

Autobiografi e Fehmi Kastratit

Unė Fehmi Kastrati i lindur me 5 tetor 1961 nė fashatin Llapashticė tė Epėrme, komuna e Podujevės. Shkollėn fillore e kam kryernė vendlindje,  ...

 

Autobiografi e Vėllezėrve Liti e Biti

Vėllėzėrit Liti e Biti padyshim se janė kėngėtarė qė opinjoni i njeh fortė mirė mė tepėr se dy dekada. Ata janė pėrpjekur qė me artin e tyre muzikor tė lėnė gjurmė nė krijmtarin tė,  ...

 

Kthehu nė faqen kryesore

Hit Counter