BIOGRAFIA

nė pika tė shkurtėra

Fazli Morina ka lindur mė 1958 nė fshatin Hade. Qysh i ri filloi tė mirrej me kėngėn, pasi qė ne e kemi traditė familjare, e trashėguam nga tė parėt tanė ndėr vite. Fazliu kėngėn e  filloi nė moshėn rinore ku hapat e parė i mėsoi nga axha Aziz Morina, pastaj me vėllaun Dalipin - instrumentalist i pazėvendėsueshėm nė ato kohėra, Dalipi u detyrua tė ikte nė Shqipėri, sepse ishte i ndjekur nga regjimi komunist i kohės. Atje vazhdon kėngėn nė Grupin e Ndue Shytit  dhe Sykė Paplekės.

Fazliu vazhdon kėngėn me kėngėtarė tė ndryshėm siē janė Jetullah Durmishi nga Mazgiti ku kėndoi njė kohė tė gjatė me tė. Pastaj me Xhevdet Shalėn nga fshati Hade edhe ky kėngėtarė me fam. Me Xhevdetin kėndoj pėr njė kohė tė gjatė derisa nė anėn tjetėr pėrgadiste Grupin e tij. Aty kah vitet 1987-88 vendosi tė ndėrpres kėngėn dhe tė vazhdoj me pėrgatitjen time dhe tė vėllezėrve Florimit dhe Nexhmiut i cili jeton nė Zvicėr.Punoi dhe arriti qė tė nxjerr nga ne atė dėshironte. Qė nga vitet 1987-88 e deri mė sot kemi kėnduar sė bashku po edhe sot ende kultivojmė folklorin burimor kosovar. Grupi i quajtur Vėllezėrit Morina vazhdoi kėngėn deri nė ditėt para luftės. Sė bashku nė grup kishim edhe nipin Xhemajl Kelmendin - violinist i njohur. Po edhe Qamil Bujupi me harmonikė. Tash jetoj nė Kanada ku edhe kėtu vazhdojmė tė kultivojmė kėngėn shqipe. Kemi marrė pjesė nė shumė ahengje tė huaja ku edhe kemi prezentuar traditėn muzikore shqiptare, edhe nė Televizionin kanadez, siē ėshtė CBC  me njė program prej 30 minutash. Po thuajse tėrė familja merren me kėngėn ku ende do tė vazhdojmė.

Ne si vėllezėr posedojmė njė arkiv tė madh tė kėngėve nga rapsod tė ndryshėm. Nė thesarin tonė kemi 322 shirita (sudiokaseta) dhe 154 video.

Ishin kėto tė dhėna nė pika tė shkurtėra. Tė pėrshėndes me respekt, Naip Morina.

Pėrgaditi: NAIP MORINA, tetor 2006

 

Faqja e tyre

Video

Hit Counter