Vizitues tė nderuar tė kėsaj faqe,

Kam knaqėsinė tė ju prezentojė autobiografinė e Fehmi Kastratit e shkruar pėr www.rapsodet.com .

Pėr tė gjithė ata qė dėshirojnė ti marrin dhe ti publikojnė nė faqe tjera, le tė kenė repsektin pėr kohėn time dhe punėn e tjerėve, shkruani ngacila faqe vinė (p.sh. www.rapsodet.com  ). qershor 2007.


FEHMI KASTRATI

Autobiografi qershor 2007

Unė Fehmi Kastrati i lindur me 5 tetor 1961 nė fashatin Llapashticė tė Epėrme, komuna e Podujevės. Shkollėn fillore e kam kryernė vendlindje, kurse tė mesmen nė qytetin e Podujevės. Unė si i ri nė moshėn 15 vjeēare kam filluar tė merrem me muzikė. Instrumenti im i pėlqyer ka qenė ēiftelia dhe ėshtė ende ēiftelia. Hapat e parė nė muzikė i kam filluar sė bashku me kusheririn tim Shemsi Kastratin nga fshati Shkabaj (Prishtinė), me tė kam kėnduar mė shumė se 10 vite tė tėra, deri nė kohėn kur ai shkoi nė Gjermani. Mė pas fillova tė kėndoj me Ramush Tahirin pėr 8 vite me radhė, edhe pse ishte fillestar, mora kohėn e duhur pėr ta mėsuar dhe edukuar pėr kėngėn e bukur shqipe.

Kam kėnduar edhe me shumė rapsodė tė njohur tė trevės sonė tė Llapit, kam bashkėpunuar shumė me Vėllezrit Gashi, kemi kėnduar edhe sė bashku nė disa ahengje me shoqėri etj...

Unė kurrė s'kam pushuar sė kėnduari. Tani nė kėto dy vitet e fundit kam filluar tė kėndoj me Florim Halitin, me tė birin e kėngtarit  tonė tė paharruar,  tash tė ndjerė Hasan Peranit nga Perani i Podujevės. Me Florimin qe dy vite kėndojmė bashkė dhe jemi shokė tė pandashum. Kemi gjetė njė gjuhė tė pėrbashkėt dhe kėshtu jemi shumė aktiv nė punėn tonė, mund tė them profesoinale.

Po tash qe disa muaj kam filluar ta mėsoj dhe ta marr me vete nė dasma e ahengje edhe djalin tim Bastretin.

Idoli im ėshtė Augustin Uka.

Unė pėrmes biografisė sime shprehi dėshirėn qė tė falėnderoj ty zotri Mahmut dhe tė gjithė kėngetarėt ēka janė sot por edhe ata qka  kan nderruar jetė. Ju qoftė i lehtė dheu i Kosovės sonė dhe ta zotėri Mahmut tė pėrshėndes shumė unė si dhe Florimi, je i mirėseardhur nė Llap.

Pėrshėndetje,

Fehmi Kastrati

Hit Counter             Faqja me kėngėt e Fehmi Katratit