Vizitues tė nderuar tė kėsaj faqe,

Kam knaqėsinė tė ju prezentojė autobiografinė e Florim Halitit e shkruar pėr www.rapsodet.com .

Pėr tė gjithė ata qė dėshirojnė ti marrin dhe ti publikojnė nė faqe tjera, le tė kenė repsektin pėr kohėn time dhe punėn e tjerėve, shkruani ngacila faqe vinė (p.sh. www.rapsodet.com  ). qershor 2007.


FLORIM HALITI

Autobiografi qershor 2007

Unė Florim Haliti i lindur me 22 qershor 1973 nė Prishtinė, banor i fshatit Peran afėr Podujevės, jetoj tash nė Podujevė. Shkollėn fillore e kreva nė Peran, kurse shkollėn e mesme nė Podujevė. Unė si fėmijė qė nga klasa e parė kam filluar ti bie ēiftelisė. Pasi u mėsova mirė, fillova tė kėndoj, mėsuesi im i parė ka qenė i ndjeri babai im, pėrpos mėsimit ai edhe mė kėshilloi tė gjitha ato ēka ka ditur pėr kėngėn shqipe edhe pse ishte nė moshė tė vjetėr. Kur ai filloi tė mė mėsoj, ai veēse e kishte lėnė mzuikėn pėr shkak tė moshės. ai ishte i njohur nė trevėn tonė dhe ka kėnduar me vėllaun e madh Shabanin. Unė pėr fat nė atė kohė isha i vogėl, djali i vogėl i Hasanit dhe nuk pėrjetova babain tim duke kėnduar nė dasma dhe ahengje tjera.

Unė vazhdova muzikėn edhe mė tej, nė moshėn 15 vjeēare kėndova nėpėr dasma me vėllaun Shabanin. Pėr fat vėllau nuk ėshtė mirė me shėndet (ėshtė 60 vjeēar) dhe unė jam ende aktiv nė muzikė. Nė dy vjetėt e fundit fillova tė kėndoj me Fehmi Kastratin nga fshati Llapashticė dhe jemi nė bashkėpunim shumė tė mirė.

Por, unė zotėri Mahmuti do tė mudohem qė ti sjell edhe disa fotografi tė babait, si dhe tė miat. Tä babait do tė jetė mė vėshhtirė, ishe i lindur mė 1915 dhe kėndoi nė vitet 45-50.

Unė edhe pėrpunoj kėngėt vet si dhe shumė tekste, si p.sh. kėngėn e Hasan Cubollit, Ramush Haradinajt, Zahir Pajazitit e shumė tjera. Do tė mudohem tė dėrgoj edhe tjera kėngė qė nuk i ke.

Pėr fund unė tė pėrshėndes shumė ty dhe gjithė shqiptarėt anembanė botės, falemnderit pėr mirėkuptimin, tė dėshiroj jetė tė gjatė ty sė bashku me familjen tėnde dhe kemi dėshirė qė ti njė ditė tė vish te ne dhe nta kalojmė njė natė muzikore sė bashku. tė falėnderoj shumė dhe je i mirėseardhur nė Llap edhe pse nuk tė njoh personalishtė.

Florim Haliti.

Hit Counter             Faqja me kėngėt e Florim Halitit