Vizitues tė nderuar tė kėsaj faqe,

Kam knaqėsinė tė ju prezentojė biografinė e Hashim Shalės e shkruar pėr www.rapsodet.com .

Pėr tė gjithė ata qė dėshirojnė ti marrin dhe ti publikojnė nė faqe tjera, le tė kenė repsektin pėr kohėn time dhe punėn e tjerėve, shkruani ngacila faqe vinė (p.sh. www.rapsodet.com  ). janar 2006.


HASHIM SHALA

 

Hashim Shala u lind me 15.02.1936 nė Verbofc tė Drenicės nga njė familje bujare me traditė kombėtare.Qysh si femijė, e pastaj nė rini e mė vonė nė moshen e pjekurise i fjeti nė zemėr tė kėnduarit e melodise popullore nė solo si dhe sė bashku me vėllezerit e tij: Mustafėn, Hysenin dhe Habibin.

Kjo dashuri ndakj kėngės, jo vetem se u zgjerua, kėshtu ky kėngetar tani filloj tė kėndoj edhe me mikun e ti Tahir Drenicen. Kėnga dhe koloriti i zėrit tė tyre hyri ne ēdo vatėr, madje dhe te paharrueshme. Ky gjatė periudhes shumė vjeēare tė shoqėrimit te tij me kangen, duke marre pjese nė shumė manifestime e festivale tė vendit dhe jashtė, u kurorzua me mirėnjohje e shpėrblime tė niveleve mė te larta, si ajo nė Minhen tė Gjermanisė, Danimarkė, Bruksel, nė New York e Ēikago tė Amerikės.

Deri mė tani komponoj 169 kėngė, nxorri 60 albume muzikore si dhe botoi 3 blej. Ky ėshtė bleni i katėrt me radhė. Edhe kėto kėngė qė i keni nė dorė janė tė inēizuara nė pllaka tė gramafonit , nė audiokaseta dhe videokaseta.

Jeton dhe misionin e vet tė kėngetarit e zhvillon nė Prishtinė.

 

Dėrguar nga Fuad Fazliu.

 

 

Hit Counter             Faqja me kėngėt e Tahir Drenicės e Hashim Shalės