BIOGRAFIA E HAXHI PRENKUT

 

Haxhi Prenku (ēifteli), ėshtė i lindur me 25 janar 1964 nė Dritan (Drenas). Shkollen fillore dhe atė tė mesme e vijoj nė Kastriot (-ish Obiliq).

Me kėndim filloi tė meret prej moshes 11 vjeqare. Nė fillim tė karieres sė tij filloi me babane e tij Beqir Prenkun duke bėrė hapat e parė si solist dhe instrumentalist duke kėnduar nė dasma dhe ahengje tjera. Viteve tė '80-ta si anetarė i SH.K.A."Rinia"  nė Kastriot u dallue si solist dhe instrumentalist.

 

Prej vitit 1978 kėndoi nėpėr dasma se pari me babanė e tij e mė vonė me Hakif Bajgoren, Xhevdet Shalen, Izet Krasniqin, Nexhmedin Durmishin.

 

Ka nxjerrė 14 albume, ndėr tė cilat dy me Rapsodin e njohur Augustin Ukėn, repertuari i tij ashtė prej 150 kėngėve, prej tyre 14 tė komponuara nga vetė ai.

 

Ėshtė ende aktiv si rapsod.

 

Antarėt e tjerė tė grupit tė Haxhi Prenkut:

 

Saim Prenku (sharki, u lind me 4 tetor 1972 nė Dritan (Drenas). Merret me muzikė qė nga viti1 985, filloi tė kėndoj me axhen e tij Ismajl Prenkun dhe djemtė e tij Agim e Afrim Prenku. Kėndoi nė grup me Izet Krasniqin e Sylė Krasniqin nga Shipitulla e Kastriotit. Prej vitit 2000 keėdon me Haxhi Prenkun.

 

Naim Krasniqi (harmonikė), u lind me 5 korrik 1968 nė Prishtinė, filloi tė meret me muzikė nga viti 1984 si harmonikist nė SH.K.A "Kosova" nė Prishtinė, nė SH.K.A "Bajram Curri", "Minatori", "Ramiz Sadiku" Prishtinė. Tani si udhėheqės i seksionit tė muzikės popullore nė SH.K.A."Qamili i Vogel" nė Prishtinė. Ndėr aktivitet e shumta tė Naimit si hamonikist mund tė veēojmė pjesmarrjen e tij nė Festivalin e kėngės poullore qytetare Vera 2004 nė Tiranė (vendi i 3-tė) pėrcjellės i shumė kėngėtareve tė njohur si : Nysret Muēiqi, Afrim Muēiqi, Lule Bajra, Nazmije Hoxha, Enver Batllava, Nazmi Gėrdovci etj.

 

Gazmend Berisha (defist), i lindur me 6 nėntor 1977 nė Prishtinė. Merret me muzikė prej viti 1985, anėtar i SH.K.A "Yjet e pa shuara", tė Prishtinės, SH.K.A "Bajram Curri". Si defist pėrcolli shumė kėngetarė tė shoqėrive tė ndryshme si : Vėllezrit Liti e Biti, Rame Tahiri, Musė Hertica, Fehmi Kastrati, Afrim Gashi, etj. Ka dhjetra inqizime nė R.T.K me grupe dhe shoqėri tė ndryshme, si dhe nė vitin 1987 ne t.v.p me SH.K.A. "Kosova" e Prishtinės.

Ėshtė aktiv nė muzikė edhe sot.

 

 

 

 

Hit Counter