Google

Vizitues tė nderuar tė kėsaj faqe,

Kam knaqėsinė tė ju prezentojė autobiografinė e Vėllezėrve Liti e Biti, e pėrgaditur nga vet kėngėtarėt. Pėrfitoj nga rasti ti pėrshėndes dhe ti falėnderoj.Pėr tė gjithė ata qė dėshirojnė ti marrin dhe ti publikojnė nė faqe tjera, le tė kenė repsektin pėr kohėn time dhe punėn e tjerėve, shkruani nga cila faqe vjen (p.sh. www.rapsodet.com ). qershor 2007.


Autobiografi nga Vėllezėrit Liti e Biti

Vėllėzėrit Liti e Biti padyshim se janė kėngėtarė qė opinjoni i njeh fortė mirė mė tepėr se dy dekada. Ata janė pėrpjekur qė me artin e tyre muzikor tė lėnė gjurmė nė krijmtarin te begatshme artistike, pra nė kėngėn folklorike dhe atė popullore.

Vėllėzėrit Liti e Biti u lindėn, nė fshatin Herticė, shkollėn fillore dhe atė tė mesme e pėrfunduan nė Podujevė.

Me kėngėn filluan qė nga fėmijėria, kurse nė duet qė nga klasa e parė fillore.

Liti e Biti dy vėllėzėr, por tė lidhur emotivisht janė njė trup, njė shpirtė i madh i kėngės shqipe. Kėngėt e tyre janė me ideal tė lartė kombėtar.

Liti e Biti kanė edituar deri me sot mė tepėr se 45 albume. Nė kėto albume janė mė shumė se 300 kėngė tė vetė autorėve. Me vetė faktin, qė shumė kėngėtarė tė tjerė sherbehėn me kėto autorsi tė tyre dhe bėjnė emitimin e tyre, tregojnė, qė Liti & Biti janė njė thesar i madh i artit muzikor.

Ēka pritet nga Liti e Biti nė tė ardhmėn ? Albumi mė i ri "Tanė Kosova UĒK’’, njė video-audi-Cd-DVD me kėngė tė reja tė zgjedhura, njė album me kėngė tė zgjedhura popullore, hite tė reja.

Liti e Biti pėr adhuruesit e tyre: Ne ju duam shumė kudo qė jeni, kudo qė na dėgjoni, shumė respekt pėr adhuruesit tanė. Ju premtojmė se kurrė nuk do ju zhgėnjejmė, gjithėherė do kėndojmė sipas shijes tuaj. Adhuruest tanė me plotė ngrohtėsi ju pėrshendesin Liti e Biti, dhe krenohen me adhuruesit e tyre dhe, edhe juve krenohuni me Litin e Bitin. 

Faqja e tyre

 Hit Counterprej hapjes sė faqes

Faqja kryesore