Kėtu mund tė lexoni dhe dėgjoni disa poezi tė zgjedhura.

Tė gjitha kėto poezi janė tė marra nė libra tė ndryshėm. Pėr tė gjithė ata qė dėshirojnė ti marrin dhe ti publikojnė nė faqe tjera, le tė kenė repsektin pėr kohėn time, shkruani ngacila faqe vinė (p.sh. www.rapsodet.com ). janar 2006.

 

Nėse nuk u pret nusja,

u pret nėna.

Nėse nuk u pret nėna,

u pret TOKA.

 


Nurie Zekaj 

PĖR TY KOSOVĖ

 

Njė sy s'do tė mė lėrė tė verbėr

dritė mė shumė do tė ketė

ē'ėshtė njė dorė pėr ty

krah yti u bėftė

njė kėmbė pa marrė hap

s'do tė mė bėjė

zemra hapa bėn

mos tė mė qajnė pėr tė vdekur

nėse bėhem fli pėr ty

shtatė pashė nėn dhe fosilet do tė mbesin


Muhamet Kėrveshi 

BUKURIA E KOSOVĖS

 

Kush ta dha bukurinė- 

Engjujt

satanėt

apo qielli ? 

Nė Kosovė i shohim fytyrat e tyre. 

Pėr t'ia pushtuar bukurinė

engjujt

satanėt

dhe qielli

luftojnė gjatė

njėri kundėr tjetrit 

Askush s'mund t'ia rrėmbejė!


Dashnor Mati

ATDHEU IM

Tė lashė

tė "braktisa"... 

Shqipėria ime

Kėtu,

rrallė,

shumė rrallė

bie dėborė.

Aq sa mė bėhet

se qėllimisht,

ti mė dėrgon.

Dhe ajo shkrin

pa rėnė.

Tretet,

nga malli

qė zjarrmon..


Faton Gashi

KOSOVĖS

Sa zbe je n'fytyrė,

e qan pa za,

pa lot vajton,

Dėshmorėt e tu, KOSOVĖ.

Nėse gjak je mbytė,

nė flak' e rrfe, sa vend'e dhe

t'u dogjėn Ty, KOSOVĖ.

 

Sa merrė Ti pe,

e drit'aspak ,

por shpresė plot

qindro tash pra, KOSOVĖ.

 

S'tė prek ma plumb

as plag'tė djeg,

krahnor'tė shndoshė

luftojn'pėr Ty, KOSOVĖ. 

Kuq e Zi flamur,

androje Ti,

kur t'huej e shkje

tė shkelėn Ty, KOSOVĖ.

 

Kurr' s'je pėrul!

Shqiptarė dje!

Shqiptarė sot,

do t'jesh Ti prap, KOSOVĖ! 


Bislim Elshani 

VDEKJA E MĖRGIMTARIT

 

Rreth e qark post-rojes,

Errėsirė, acar:

Brenda rri i zgjuar

Roja mėrgimtar.

 

I hedh thėngjill zjarrit

Njė thėngjill kurbeti,

Nxin e nxin mangalli,

Mėrgimtari fjeti.

 

Nėn hi, i mbuluar,

Vrasėsi dhe ai fjeti.

Ē'e tradhėtoi tė shkretin,

S'ish i votrės sė vet.


Hajredin Muja 

ATDHE

 

Kur tė shoh ku ke arritur,

s'je mė i pari,

mė ngjason krejėsisht tjetėr.

 

Kurrė s'tė kam njohur sa duhet,

vitet mbi ty vėrtet s'kanė stėpikur

njėlloj si mbi tė tjerėt.

 

Nuk di ēfarė tė bėj mė parė pėr ty,

pėrsėri do tė mbetėm fajtor

pėrballė vetvetės.


Preē Zogaj 

TĖ KĖRKOJ TY

Nė ėndėrr netėve tė gjej kollaj fare,

Sillem keq, hap sytė dhe pranė s'tė kam.

Nėpėr gishtat e mi si shkumė detare

Tretet imazhi yt dhe... zbardh.

 

Humbet pėrsėri dhe ditėn jetojmė

Pa lajme, secili nė rrugėn e vet.

Nga malli pėr ty sytė e mi dėshirojnė

Tė bėhet i vogėl njė ēast ky qytet.

 

Por nė rrugė tė ndryshme qyteti na fsheh,

Ashtu tė paparė shkojnė javė e muaj,

Tė gjitha i kemi bėrė pa bėrØė gjė,

Tė gjitha i thamė e prapė tė huaj.

 

Nė njė stinė krenarie, madhėshtie tė marrė

Rastėsisht tė shihemi e lamė dikur,

E qyteti u rrit mė shumė se kurrė,

E unė u munda qysh ditėn e parė.


Mustafė Xhemaili

TĖ TĖ NJOH

 

U largova nga ti

Qė nga larg tė tė shoh mė mirė!

Ambalazhet dhe etiketat mė tė ēuditshme

T'i heq nga mendja

Qė m'i vure nėn hije.

 

U largova nga ti

Qė nga larg tė tė njoh mė mirė,

Nėn diellin e jetės

E dialektikės sė pamėshirshme

Pėr ty dhe pėr mua.


Mustafė Xhemaili 

FUSHA E KOSOVĖS

 

Dielli yt i madhe rrit lulėkuqe tė pėrjetshme.

Fusha ime e zezė. Fusha ime e kuqe.

(Kjo s'ėshtė psherėtimė e idilės romantike,

Po frymėmarrje e thellė moderne

E lindjes sė kėsaj dite tė re).

Dielli yt i ngrohtė

Mė ngroh dhe rrit dashurinė e madhe

Pėr bukėn, farėn dhe pushkėn.

Fusha ime e plumbtė,

Fusha ime diellore!


Mustafė Xhemaili 

KOKĖFORTĖSI E MREKULLUESHME

1.

 

Ja, erdhi vera. Mbrėmje neoni nė Prishtinė.

Era e blirėve shtrihet kėndshėm mbi shėtitore,

Si njė vel i hollė, i padukshėm na mbulon mua e ty.

Era e blirėve bulevardit na pushton.

Ne bėhemi edhe mė tė ftohtė se ai rrėzėllim mbi atė xham pastiēerie.

Derdhet drita e neoneve dhe na zbulon pabesisht

Rrobat, fytyrat, buzėqeshjet,

Trishtim dhe mėrzinė.

 

2.

 

Ja, erdhi vjeshta. Mbrėmje neoni nė Prishtinė.

S'ka mė shėtitje. S'jam une, s'je ti,

As dashuria jonė e projektuar nėn blirėt, aty.

Gjethet e blirėve janė zverdhur.

Nėn verdhėsinė e tyre trishtuese

Imagjinoj kokėfortėsinė e mrekullueshme

Tė pėrsėritjes sė stinėve.


Mustafė Xhemaili

NĖ SHTĖPINĖ E REFUGJATĖVE

 

Plepit tė gjatė nė oborrin e vendlindjes

Po m'i kėrcėnohet sėpata e babait!

 

Ėndrra ime s'ėshtė nė kėtė bodrum

Me lagėshti dhe dritare tė vogla,

Sa mė shumė po e shoh Fushėn e Bardhė

Para shtėpisė sime dhe plepin e gjatė nė oborr.

 

Babai im po hamendet mėngjes e mbrėmje qė tė pres nė rrėnjė,

Se i kam humbur nga sytė, nga oborri, nga rruga

Dhe po mė numėron tė vdekur,

Mė keq se tė vrarė nga plumbi i pushkės.

 

Plepit tė gjatė nė oborrin e vendlindjes

Po m'i kėrcėnohet sėpata e babait! 


 Riat Ajazaj 

NĖ PERĖNDIM BIE SHI

 

duke lexuar poezitė e Jusuf Gėrvallės

qielli duket gri

ndoshta sikur para qindra vitesh

do derdhen pika

mbi njė tabllo moderne

ku s'fryn flladi i fushės sė Kosovės

as era e tamlit tė djegur

s'ndihet

 

vetėm pikat mbi mermerin e varrezave

si tingull i ftohtė

poezie 


Rudi Erebara 

NJERIU ME SYTĖ

 

Po tė duhemi kėtu, e dashur,

do jemi njerėz tė mirė.

Tensionin nervor,

do tė ta nxisin vijat e dritės nga grilat.

Dielli bėn ngrohtė megjithatė xhamin.

Aty poshtė,

figura jonė krejt pa pozė

luan gjeste: A mė do!

Rruga ime kalon nėpėr sytė e tu.

Kjo do tė thotė t'i shkel tė kaltrit.

Si qielli nė vesh.

Po nuk kam ē'bėj,

ti m'i hedh rrugės.

Si fara detyrimi.

Atėherė unė jam i lumtur.

Eci mbi gjėra tė kaltra, po se po,

farat qė hodhe mbijnė

Nė sa, uji nėpėr kėmbė;

ėshtė lot. 


Rudi Erebara 

ECĖN NĖ DET E DASHURA E RE

 

E dashura e re qėlloi tė jetė si deti,

me ngjyrė bruz lėkurėn, me sy bruzė,

Me flokėt si kandili, krejt tė zinj vetėm,

me buzė bruz, me bluzė bruz.

 

E dashura e re qėlloi tė jetė si dheu,

qė rėrė e imėt bėhet i lagur me kripė,

nė det bruz dhe i dashuri bruz shkon.

E puth si me plehra kėtė gjė tė bukur qė ikėn.

 

E dashura e re qėlloi tė jetė krejt prej femre,

si brumė bruz, qesh si shkuma e bardhė,

Me shpirt tė pisėt natyral.

Nėpėr dritė shkon sipėr, nga uji bruz nė mal.

 

E dashura e re qėlloi tė ēohet,

dhe kuptova se pa tė bota ish e rrafshėt,

dhe drita mė e ėmbėl vjen ngado,

se tė dua shkėlqej, si peshku n'ujė tė flashkėt.


Rudi Erebara 

MERREM ME TY BUKUROSHE

 

 Mos mė do e dashura si farfurin,

Ajėr shumė plus blu-qielli,

Pijmė kėtė ndjenjė me kėto sy me akull,

Jemi prej uji dhe rrjedhim bukuroshe,

Dielli kudo na gjen,

Na gjen dhe na tret tė shkretėn,

si buzėqeshje nėpėr mjegull. 


VJOLLCA DIBRA 

E VETMUAR

 

Qetėsi

s'lėviz asgjė

veē akrepave tė orės

pa kohė

 

Unė

e vetmuar

shikoj derėn

qė era e lehtė

e ka hapur pėrgjymė

pėr tė m'i risjellė

kujtimet e brejtura

 

Stinė pa gjurmė 


 Luljeta Danaj 

MUZGJE NĖ VALBONĖ

 

Kėtė ujė kaq tė ftohtė si ta pi

pėr ē'mėrira kam ardhur kaq larg

ku fryn veē erė pėrjetėsi.

Udhėrrėfyes, ti fole njė fjalė!

 

Ai ktheu kokėn krenar, i lutur:

Unė di veē shtigjet dhe rrugėt.

Nuk folėm mė, vazhdoi i sigurtė

tė zbulonte shtegun, tė tregonte udhėn.

 

Pėr ē'mėrira kam ardhur kaq larg

ndonėse udhėrrėfyesi ėshtė i bukur.

Udhėrrėfyes, udhėrrėfyes kij mėndjen

se mos harron shtigjet, se mos humbet udhėn.

 

Befas u kthye dhe krahėt hap:

Do ti humbisja, por rruga ėshtė e gjatė.

S'ka vlerė ti ngatėrroj moj vajzė,

pėr mėrira nuk shkohet kaq larg.

 

Ai ecėn para, unė eci pas tij

qė kur s'mbahet mėnd. S'ka kohė.

Kush Valbonėn nė muzg s'e ka parė

s'kupton ato qė tregojnė.


LULJETA DANAJ 

PAVDEKĖSI E DASHURISĖ

 

Do tė ndrijė malli

Do tė shuhet puthja.

Malli gjithashtu.

 

Do tė ngelet kėnga.

Do tė tretet zemra.

Kėnga gjithashtu.

 

Do tė vijnė lulet.

Do tė ikim ne.

Lulet gjithashtu.

 

Do guxojnė fėmijėt.

Nuk do tė ketė fantazma.

Fėmijė gjithashtu.


DAUT DAUTI 

DUKE PRITUR PRANVERĖN

 

Nė breg tė lumit

dru i thyer

erė e llastuar

 

me akullnajė nė shpirt

nė pėrrgjumje

presim pranverėn

 

ta dėbojmė akullnajėn

ta shartojmė ėndrrėn 


DAUT DAUTI 

JETA

 

Pėrse braktisim vatrėn

si do t'i ngjallim damarėt e mėrdhirė

larg zjarrit tė shtėpisė

 

duhet pėrzėnė lagėshtinė

nga ėndrra

qė zjarri tė mos shuhet

qė hi tė mos mbetet


AGIM GJAKOVA 

BJESHKĖ, MORI BJESHKĖ

 

Athua vetėm pėr trimėri

keni zbardhur kokėn me mjegull e borė

o Bjeshkė e mia!

Athua vetėm pėr kėngė

keni ēarė kurrizet me thepa madhėshtorė

o Bjeshkėt e mia!

Sa shekuj mallkime

pėrplasen kohrat mbi majat tuaja

e ju nxorėt nga brinjėt vetėm urime

vetėm urime!

Sa shekuj tradhti

pėrplasen kohrat mbi shpinėn tuaj

e ju nxorėt nga gjokset vetėm freski,

vetėm freski!

 

Kur dua tė hap zemrėn

vij nė gjirin tuaj

o Bjeshkėt e mia,

besnike si heshtja

besnike si jeta...

dhe fjalėn time e ktheni jehonė

e lėshoni ushtimė nėn ato kreshta! 


  AGIM GJAKOVA 

KOSOVĖ 1956...

Ethe...

 

Ēabrat u tha njė karafil atė mbrėmje

dhe kali i Selė kerraxhiut kazdisi gjithė natėn.

 

...dhe nocturno

 

Nėse nata ėshtė plakė

atėherė hėna lind nuse e pėrvajshme

pa stolitė e dėshiruara nė muzgun e parė,

nėse nata ėshtė urrejtje

atėherė yjet janė shkėndijat e saj

kur nė buzėqeshje ka njė etje tė pafre,

nėse nata ėshtė nuse e heshtur

yjet janė xherdan rruzash tė verdha

dhe hėna medalion i kujtimeve tė perenduara,

e nė qoftė nata shtrigė intrigash

atėherė yjet janė dėshmitarė tė heshtur

koha do t'i nxjerrė nė sheshin e trimave.

 

Dėshiroj tė jem si hėna

e tė kem si kasolle

qiellin e pafund

dėshiroj tė jem si hėna

e tė endem luginave plot bar

dėshiroj tė jem si hėna...

se pėrdryshe pėrse ta kem fytyrėn ta kam fytyrėn kaq tė zbehtė

e tė shtegtoj ditėn tjetėrkund!

 

Nata po fsheh rrobet e veta tė zeza

nėpėr gropa tė ndyta

nė grmina tė thella

po zhduket nėpėr tokėn e ēarė, tė gropuar

tinzarja natė, dhelpra natė

qė mė la pa gjumė kėtė kohė kaq tė gjatė.

 

Kur hėna iku, perendoi dhe nata u shua

ende mė ziente e vrullshme njė dėshirė...

mėngjesi kishte gdhirė i ngrirė. 


 AGIM GJAKOVA 

ZEMRĖS SĖ QYTETIT

 

A kėndon ti me ritmet e buzėve tė mia

a e ke vrullin e gjakut tim pėrvlues

me sytė e mi a tė ndizet dashuria

a tė fryhen rremat e damarėve tė mi shkumbėzues

e uritur e ngopur ti ia mvesh ngjyrėn pikturės

ti i shfyn krenare kohės nė zgėrdheshje

ti je drama e shpirtit ti je thumbi ironik i gjuhės

unė jam mishi yt i hedhur nė pėrleshje. 


 AGIM GJAKOVA 

SHOKU IM

 

Shko o shoku im dhe hidhe nė shpinė

njė dash nga tufa nė Rrafsh tė Dukagjinit

e kur tė kthehesh buzgaz

mos pyet se ē'thonė tė tjerėt

unė tė pres kėtu nė bregdet,

 

kaliro e nė vithe tė kalit

rrėmbeje njė ēikė me pshtjellak

do tė dėgjosh krismėn e pushkės sime pėrshėndetėse,

hiē mos vraj mendjen se nė ē'ligjėrim

do tė dėrdėllisin tė tjerėt

unė tė kam shqiptuar urimin me zemėr;

 

e kur tė zdirgjesh malit nė gji t'ortekut

ndaj mejdan me cilindo nė botė

Rrafshi ėshtė fushė e begatė e gjuri yt i mbėshtetur

mund shekujt e bjeshkėt rrinė e qeshin

unė ta kam shenjėzuar tufėzėn e vargjeve...

a nuk jemi kreshnikė ulė kėmbėkryq buzė detit!


 AGIM GJAKOVA 

HIRES OSE FLUTURIMIT TĖ DALLĖNDYSHĖS

 

Sikur tė pija shkėlqimin e syve tė tu tė etur

do tė bėhesha burim, burim, burim

atje nė rrėtzė Ēabrati kah vera

etjen do tė shuanin kalimtarėt e dashurisė

pastaj do tė fryenin erėra, erėra, erėra

do tė deheshin vargjet prej ngrohtėsisė

siku tė pija shkėlqimin e syve tė tu tė etur!

 

Sikur tė pija kaltėrsinė e syve tė tu tė qeshur

do tė bėhesha hapėsirė, hapėsirė, hapsirė

atje nė maje tė malit

do tė fluturonin shpendėt krahėlirė

pastaj do tė shpėrthenin tinguj, tinguj, tinguj

do tė bulonin ėndrrat si fijet e barit

sikur tė pija kaltėrsinė e syve tė tu tė qeshur!

 

Sikur tė pija thellėsinė e syve tė tu ujėvarė

do tė bėhesha det, det, det,

nė rrėshqimė tė kohės lehtė, lehtė, lehtė

deti do tė thahej nga dashuria

pastaj nė qiell do tė kishte avull, avull, avull

do tė risohej pėr tėrė jetėn ēiltėria

sikur tė pija thellėsinė e syve tė tu ujėvarė! 


 AGIM GJAKOVA 

ZEMRĖS SĖ QYTETIT

 

A kėndon ti me ritmet e buzėve tė mia

a e ke vrullin e gjakut tim pėrvlues

me sytė e mi a tė ndizet dashuria

a tė fryhen rremat e damarėve tė mi shkumbėzues

e uritur e ngopur ti ia mvesh ngjyrėn pikturės

ti i shfryn krenare kohės nė zgėrdheshje

ti je drama e shpirtit ti je thumb ironik i gjuhės

unė jam mishi yt i hedhur nė pėrleshje. 


 MAZLLUM BARALIU 

HIMNI I FITORĖS

 

Flamuri kuq e zi nė Dardani valon

shqiponjat dykrenare nė aradha

anembanė Kosovės zėri i lirisė jehon

nė ardhmėri tė pavarur pėrpara pėrpara

 

Nė vapė e furtunė tė shekujve ulėrimė

u lindėm u rritėm tė pėrpėlitur krenarė

granit tė pathyeshėm me stuhinė

martirė heroik nė betejė me barbarė

 

Nė kėto troje tė shenjta o populli im

do tė lulėzojė behari pėr jetė e mot

qendresės i thurim odė gjer nė amshim

gjak ilir jemi s'na ndal kush dot

 

Tė gjithė dora-dorės tė bashkuar tok

me hapėrimet tona stoikė nė aradha

himnin e fitorės e kėndojmė ne sot

tė fortė si ēeliku - pėrpara pėrpara. 


 Mazllum Baraliu 

TESTAMENT PĖR ATDHEUN

 

U mundėn shekujt e stėrkequr

bimė toke e pjellė njeriu

kėmbėve pranga

litarė qafės

 

Historisė njerkė

ia mėsuat alfabetin

arbėrit e mi

 

Tokės i duheshin martirė

ia falėt trupin e shpirtin zjarr

 

Qiellit i duheshin yje

ia dhuruat sytė

tė shihen udhėt

e tė luhet valle me kohėn

 

Flamurit i duhej ngjyra

e ia hapėt zemrėn

tė pathyer agimeve

 

Udhėve mijėvjeēare

gjuhė e bukės dhe kripės

mbjell shkronjat shqip 


MAZLLUM BARALIU 

MALĖSORJA

 

E bukur si pranvera

si rrezet e diellit nė agim

ėshtė malėsorja e fshatit tim

 

Zgjohet me gjelat e parė

tėrė ditėn fluturon

bie me muzgun

engjėj ėndėrron

Demonėt mallkon. 


Xhevahir Spahiu 

KALI I SKĖNDERBEUT

 

Hipi mbi shkulme betejash dhe s'ra,

Ra veē mbi honin e vdekjes sė Gjergjit.

Ēau hingėllima tė largėta dhe ja:

Mes logut tė shekujve, erdhi.

 

Nalban Probatini patkonjtė ja fėrkoi.

Si shkėmbi i bardhė kreshtohej mes gardės.

Askush veē tė zotit atė s'e shaloi,

Vetėm Donika nė ditėn e dasmės.

 

Derdhur nė bronx, hijerėndė te sheshi

Shkund jelet e ngrira nga shqotat e kohės,

Gjithė kuajt, tė kuq e tė bardhė, i deshi,

Pėr vdekje urreu veē kalin e Trojės.


Xhevair Spahiu 

NĖNAT

 

Nėnat qė lindėn djem dhe vajza ilire,

Nėnat qė rritin fėmijė punėtor,

Nėnat qė mbrujnė ngrohtėsi dashurie

Dhe qumėshtin e jetės

na japin tė thithi.

 

Unė qė nuk kam nėnė

I dua tė gjitha.


Xhevahir Spahiu 

DASHURI

 

Mbi xhamin e ftohtė ballin e mbėshteta.

Jashtė gjėmon dimri, brenda gjallon jeta.

 

Krejt m'u qartėsua qielli i mendimeve,

Si nga rreze dielli shtigjet e luginave,

 

Dhe m'u ngrit nė kokė njė statujė brune,

Si njė krah pėllumbi larg e larg lėkundet:

 

Herė njė ēast tė vetėm katėr stinėt ndėrrohen.

 

Ē'bardhėsi hapėsirash! Ndjenjat zjarre ndezin;

Pėrmbi tela flokėsh gishtat tinguj ēelin.

 

Gishtat nėpėr flokė, rrezet nėpėr re,

Jetė e lashtė shumė, dashuri e re.

 

Kėto erėra, dallgė tė pėrjetshme

Vallė si na mblodhėn nė njė rrugė tė vetme?

 

Treni trokon rėndė, si kavaleri...

Ku mjafton njė kalė pėr ty, dashuri!

 

Gishtat derdhin tinguj, dielli shket mbi re,

Botė e lashtė shumė, dashuri e re! 


Lasgush Poradeci

 

Poradeci


Perėndim i vagėlluar mi Liqerin pa kufir
Po pėrhapet dal-nga-dale njė pluhśrė si njė hije.
Nėpėr Mal e nėr Lėndina shkrumb' i natės qė po bije,
Duke sbritur qė nga qjelli pėrmi fshat po bėhet fir...

E kudó krahin' e gjėrė mė s'po qit as pipėlim:
Nė katund kėrcet njė portė...nė Liqer heshtė njė lopatė...
Njė shqiponjė-e arratisur fluturon nė Mal-tė-Thatė...
Futet zemra djaloshare mun nė fund tė shpirtit t'im.

Tėrė fisi, tėrė jeta, ra... u dergj... e zuri gjumi...
Zotėroj mė katėr anė errėsira...
Po tashi:
Dyke nisur udhėtimin mes-pėr-mes nėr Shqipėri,
Drini plak e i pėrrallshėm po mburon prej Shėndaumi...


Lasgush Poradeci

 

Dimėr


Shpirti im qe sot y mbyll
Dhe gezimin m'a perzuri.
Neper mal e neper pyll
Zu debora prej qekuri.

Bjene floket nje-nga-nje
Mi katundin e shkretuar.
Dyke mardhur nene te
Dheri fjet e ri mbuluar

Flet nga-dal e shpirti im,
Dhe ne zi pikoj si fleta,
Pa me qit as pipelim
Tere fili, tere jeta.

Ne kaq heshtje-e qetesi
Ndjej vajtimthin e nje shpesi:
Psheretin me ze te ti
Jet' e trembur se mos vdesi...


Migjeni

Kangėt e pakėndueme


Thelle ne veten teme flejne kanget e pakendueme,
te cilat ende vuajtja as gezimi s'i nxori,
te cilat flejne e presin nje dite ma te lumnueme
me shperthye, m'u kendue pa frige e pa zori.

Thelle ne veten teme kanget e mija jesin...
e une jam vullkani qe flen i fashitun
por kur t'i vije dita te gjitha ka me i qitun
ne njimije ngjyra te bukura, qe nuk vdesin.

Por a do te vije dita kanget me u zgjue?
Apo ndoshta shekujt me ne prap po tallen?
Jo! Jo! se liria filloi me lulezue
dhe e ndjej nga Dielli (alegorik) valen.

O kanget qe fleni, reliket e mija
q'ende s'keni prekun as nji zemer te huej,
vetem une me ju po kenaqem si femija,
une - djepi i juej, ndoshta vorri i juej.


Migjeni


Tė birtė e shekullit tė ri

Na te birt e shekullit te ri
qe plakun e lame ne "shejtnin" e tij,
e cuem grushtin per me luftue
nder lufta te reja
dhe me fitue...
Na te birt e shekullit te ri,
filizat e nje toke se rimun me lot
ku djerse e ballit u dikonte kot -
se dheu i yne qe kafshate e huaj
dhe ne marrezi duhej shume shtrejte t'u paguej
Na te birt e shekullit te ri
vllazen te lindun e te rritun ne zi,
kur tinglloi cast'i yne i mbrame
edhe fatlume
ditem me thane:
s'duem me humbe
ne loje te pergjakte te historis njerezore,
jo! jo, s'i duem humbjet prore
duem ngadhnjim!
Ngadhnjim ndergjegje dhe mendimi te lire!
S'duem per hir
te kalbsinave te vjetra qe kerkojne "shejtnim"
te zhytemi prap ne pellgun e mjerimit
qe te vajtojme prap, kanget e trishtimit,
- kangen monotone, pa shpirt, te skllavnis -
te jem' nji thumb i ngulun nder trute e njerezis.
Na te birt e shekullit te ri
me hovin tone, e te ndezun peshe,
nder lufta te reja kemi m'u ndeshe
dhe per fitore kem me ra fli.


Migjeni


Kanga e rinis


Rini, thueja kanges ma te bukur qe di!
Thuaja kanges, rini, pash syt e tu...
Nxirre gezimin tand, te shpertheje me vrull...
Mos e freno kangen! Le te marri udhe.

Thueja kanges, rini, pash syt e ty...
Te rroki, te puthi kanga, te nxisi me dashnu
me zjarm tand rini... Dhe te na mbysi dallga
prej ndjenjash te shkumbzueme q'i turbullon kanga.

Rini, thueja kanges dhe qeshu si femi!
Kumbimi i zanit te perplaset per qjelle,
dhe te ketheje prap te na - se hyjt ta kane zili,
e na te duem fort si duem nje diell.

Thueja kanges, Rini! Thueja kanges gezimplote!
QESHU RINI! QESHU! BOTA ESHTE E JOTE.


Migjeni

Zgjimi


O vullnete te ndrydhuna nder grushta te celikta te
te shekujve te kaluem!
O vullnete te shtypuna me themra te ngurta te
te titajve te terbuem,
te cilet n'udhe per ne theqafje ketej pari i rane
dhe vatrat tona ne mjerim i perlane...
O vullnete te ndrydhuna!
O vullnete te shtypuna!
Shkundeni prangat te mprapshta! E me brime
ngadhenjyese,
me hove viganesh, deshirash flatruese,
turrnju ne te gjitha anet dhe poshte ne dhe zbritni
- ndosht' aty keni per te gjete fillin e nji hymni,
qe Ilyri e vjeter nder kremtime kendonte,
ndersa zemra e kombit ne liri kumbonte.
O vullnete te ndrydhuna!
O vullnete te shtypuna!
Tash shegjetat e flakta te shprehjes suaj zharitese
drejtoni kah qiella ne ball te hyut a te dreqit
i cili fatin tone mbytte ne mnije te vete perpise -
ta dije se te Birt' e Shqipes folen ja ngrehen
vetvetit.


Migjeni


Recital i Malcorit


O' si nuk kam nji grusht te forte
t'i bije mu ne zemre malit qe s'bezane,
ta dij edhe ai se c'do me thane i dobet -
n'agoni te perdridhet si vigan i vrame,

Une - lugat! SI hij'e trazueme,
trashegimtar i vuetjes dhe i durimit,
endem mbi bark te mallit me ujen e zgjueme
dhe me klithma te paknaquna t'instinktit.

Mali hesht. Edhe pse per dite
mbi lekure te tij, ne loje varrimtare,
kerkoj me gjete nji kafshate ma te mire...
Por me rrene shaka shpresa genjeshare.

Mali hesht - dhe ne heshtje qeshe.
E une vuej - dhe ne vuejtje vdes!

Po une, kur? heu! kur kam per t'u qeshe?
Apo ndoshta duhet ma pare te vdes?

O, si nuk kam nji grusht te fuqishem!
Malit qe hesht mu ne zemre me ja njeshe
Ta shof si dridhet nga grusht'i paligjshem...
E une te kenaqem, te kenaqem tu u qesh.

Kėnga e dhimbės krenare


O dhimbe krenare e shpirtit qe vuen
dhe shperthen nder vargjet e lira...
A deshte vall per t'u ngushlluem
tue stolise boten me xhevahira?

O dhimbe krenare nder vargjet e lira,
qe kumbojne me tinguj te sinqerte...
Vall, a do te prekish send nder ndijesina?
Apo do vdesish si vdes gjethi ne vjeshte?

O kange e deje e dhimbes krenare...
Mos pusho kurre! Po bashke me vaje
si dy binjake kendoni mjerimin -
se koha do te ju bije ngushellimin.


Naim Frashėri

 KORĒA


O vėllezėr shqipėtarė,
Gėzohi qė erth kjo ditė
Kaq' e mir'e kaq'e mbarė,
Qė sjell gjithė mirėsitė!

Kjo ėshtė njė dit'e rezė,
Qė bie vėllazėrinė
E dėbon jetėn e zezė
Dhe ndarjen e marrėzinė.

Ta lusimė kėtė ditė,
Q'e bekoi zot'i vėrtetė
Dh'e dėrgoi me shumė dritė,
T'i mbes'emėri pėrjetė.

Sot e vumė gurr'e parė,
Sa'sht'e bekuar kjo ditė!
Zot'i math e pruftė mbarė
E na dhėntė urtėsinė!

Hapu, hapu, errėsirė!
Pa jakė tėhu, o dritė!
Se arriti koh'e mirė,
U gdhi nata, u bė ditė.

Sot niset njė tjatrė jetė,
Tė rremenė posht'e shtije,
Mbretėron fjal'e vėrtetė,
Dhe tė mirat gjith'i bije.

Zot'i math qoft'i lėvduar,
Q'e nxjer nė shesht tė vėrtetėn,
Se ajo sij ka buruar,
Pa e ndritur jetėn.

Lumja ti, moj korē'o lule,
Q'i le pas shoqet' e tua!
Si trimi nė ball'u sule,
Ta paēim pėrjetė hua!

Kushdo qė ėshtė sot burrė
Dhe shqipėtar i vėrtetė,
Emėri s'i shuhet kurrė
Dhe nderi i rron pėrjetė.

Gjuha jonė sa e mirė!
Sa e ėmblė, sa e gjerė!
Sa e lehtė, sa e lirė!
Sa e bukur, sa e vlerė!

Kjo 'shtė mėm' e mirėsisė,
Qė bije qytetėrinė,
Gasthin e vėllazėrisė,
Njerėzin' e miqėsinė.

S'jemi grekėr as bullgarė,
Asgjė tjetėr nukė jemi,
Jemi vetėm shqipėtarė,
Nė kėt'emėr nderr'e kemi.

Ky emr' ėshtė shum' i mirė,
Se mė s'jemi tė gėnjyer,
Nukė jemi n'errėsirė,
E njohėmė gjėn' e vjyer.

Perėndia na e lėntė
Pėrjetė ta trashėgojmė,
Edhe kurrė mos e dhėntė
Ta humbim e ta harrojmė!

Tė lemė mėmėnė tėnė
E tė marimė njė shtrigė!
Zoti mos e pastė thėnė!
Pun'e keq'e shum'e ligė.

O, sa qenė tė gėnjyer
Ata qė vuan pėr botė!
Turp tė math kanė rrėfyer,
Punuanė fare kotė.

Pa mejtoni, o tė gjorė,
Efialtin, Pafsaninė,
Qė u bėnė trathėtorė
Dh'e gjenė mė perėndinė.

Nga gjithė ē'kemi kėnduar
Pėr tė njohur vetėhenė,
Kaqė gjė kemi mėsuar,
Tė nderojmė mėmėdhenė.

Se njerėstė gjithė vdesin,
Po jeta s'mbetet e shkretė,
Gjuha, mėmėdheu mbesin
Tė patundurė pėrjetė.

Me zėmėrė tė gėzuar
Dhe me gjithė shpirt uroni!
Zotėrinjt' e zotėruar,
Gjithė pėrnjėherė thoni:

Rroft' e qoftė Shqipėria
Dhe kombi e gjuha jonė!
Lulėzoftė dituria,
Edhe ndihmės paēim zonė.


Naim Frashėri

GJUHA JONĖ

Vėllezėr shqipėtarė!
Tė prekim urtėsinė,
Tė zėm' udhėn e mbarė,
Tė ngjallim Shqipėrinė.

Shqipėria ka qėnė
Edhe po do tė jetė,
Po sot nė ditėt tėnė
Tė metė tė mos ketė.

E ka nderuar zoti
Gjithėnjė Shqipėrinė,
Ish fort mirė qėmoti,
Do bėhet dhe taninė.

Sa ishte trimėria
N'atė kohė tė vjetrė,
Kish emrė Shqipėria,
Sa s'kish nonjė vėnt tjetrė.

Sa burra kordhėtarė
Ka nxjerrė Shqipėria
Mė pastaj e mė parė,
Q'i shkruan istoria!

Ajo ish koh' e zjarrtė
Dhe kish mundime tepėr,
Po sot pėndė dhe kartė
Na duhet, nukė tjetėr.

O burra, shqipėtarė,
Tė marrim dituritė,
Se s'ėshtė koh'e parė,
Tani lipsetė dritė.

Tė shkruajm' gjuhėn tėnė,
Kombinė ta ndritojmė,
Gjithė ē'ėshtė e ē'ka qėnė
Ngadalėzė ta msojmė.

pa shihni ē'gjuh' e mirė!
Sa shije ka e hije,
ē'e bukur'edh'e lirė,
Si gjuhė perėndie.

Shum'e bardhė kjo ditė
Pėr gjithė shqipėtarėt,
Do na sjellė njė dritė,
Qė s'e kishin tė parėt.

Kjo dritė do na bjerė
Tė gjitha mirėsitė
Dhe gjithė do t'i ngrerė
Dėmet e marrėzitė.

Si lum kush zė tė mbjellė,
Lum kush vė kėtė pemė!
Se kjo ka pėr tė pjellė,
S'mbulohetė me remė.


Naim Frashėri

FJALĖT E QIRIRIT

Nė mes tuaj kam qėndruar
E jam duke pėrvėluar,
Qė t'u ap pakėzė dritė,
Natėnė t'ua bėnj ditė.
Do tė tretem, tė kullohem,
Tė digjem, tė pėrvėlohem,
Qė t'u ndrinj mir' e tė shihni,
Njėri-tjatėrin tė njihni.
Pėr ju do tė rri tė tretem,
Asnjė ēikė tė mos mbetem,
Tė digjem e tė qanj me lot,
Se dėshirėn s'e duronj dot.
Unė zjarrit nuk i druhem
Dhe kurrė s'dua tė shuhem,
Po tė digjem me dėshirė,
Sa tė munt t'u ndrinj mė mirė.
Kur mė shihni se jam tretur,
Mos pandehni se kam vdekur;
jam i gjall' e jam ndė jetė
jam nė dritėt tė vėrtetė,
Unė jam nė shpirtit tuaj,
Mos mė kini pėr tė huaj,
M'ėshtė falurė durimi,
Andaj po digjem si trimi,
Se ma k'ėnda t'u bėnj mirė,
Tė mos mbeti n'errėsirė.
Jakėni rreth meje rrini,
Flisni, qeshni, hani, pini,
Nė shpirt kam dashurinė,
Pa digjem pėr njerėzinė,
Lemėni tė pėrvėlohem,
nukė dua mė tė ftohem,
Dua ta djek trupn' e shkretė
Pėr atė zotn' e vėrtetė.
Me zjarr ta djek mushkėrinė
E tė tretem pėr njerinė,
Bashkė me gėzimt tė tija
tė vete te perėndia.
Unė dua njerėzinė,
Mirėsin' e urtėsinė,
Nė bėhi shokė me mua,
Nė mė doni si u dua,
Njėri-tjetėrin nė doni,
Tė paudhė mos punoni.
O zėmėra fluturake,
Qasju pakė kėsaj flake!
Mase krahėt t'i pėrvėlon,
Po dhe shpirtin ta shėnjtėron.
Unė duke pėrvėluar,
Njerėzit i kam ndrituar.
Kam qėnė mik me njerinė,
Andaj i di e mė dinė.
Gjithė tuajt' i kam parė,
Mėm' e at' e fis e farė,
Si tani gjithė i kam ndėr mėnt,
Qė rrininė mė kėtė vėnt.
Edhe sot nėr ju ata shoh,
Se shpirtin e tyre ua njoh,
Dhe unė si ju jam ndruar
E jam pėrzjer' e ndryshuar,
Pa jam bėrė shumė herė
Zjar e uj' e balt' e erė.
Jam njė shkėndijė pej qielli
dhe njė drudhėzė pej dielli.
Edhe ndėr qiej fluturonj,
Edhe brėnda nė det qėndronj,
Shumė herė fle nė baltė,
Diku ndodhem dhe nė mjaltė
Bėnem qėngj e kec i pirė,
Lul' e bar e gjeth i mbirė.
Dua shumė fjalė t'u them,
Po trėmbem mos i bėnj ujem.
E ku shkruhenė nė kartė
Fjalėt' e gjuhėsė zjarrtė?


Naim Frashėri

 PERĖNDIJA

Ē'sheh, ėshtė zot'i vėrtetė,
Ē'dėgjon, ėshtė zėr'i tija,
Gjithė ē'ka e s'ka nė jetė,
Eshtė vetė perėndia.

Mos shiko valėtė p'anė,
Mos tė gėnjenjė rremeti,
Tė tėra njė burim kanė,
Gjithė ngrihen pej njė deti.

Nė det tė math e tė gjėrė
Ēdo valė qė tė sheh syri,
Atje ėshtė deti tėrė,
Po valėtė mirė qyri.

Kur ta zėsh gjėnė tė bėrė,
Esht' ashtu me tė vėrtetė,
Po ta vėsh re gjat' e gjėrė,
Esht' ajy bėrėsi vetė.
Dhe kush flet edhe ē'gjė flitet,
Ē'duket e s'duket nė jetė,
Dhe kush sheh dh'ajo qė shihet,
Zot' i vėrtet' ėshtė vetė.

Se e tėrė gjithėsia,
Qė nuk' i gjėndetė fundi,
Eshtė vetė perėndia,
Pėr atė s'ka vėnt gjėkundi.

Eshtė nė shesht perėndia,
I verbėri s'munt ta shohė,
Ajo ėshtė gjithėsia,
I dituri munt ta njohė.

Pe njė lulezė kur shohim
Dhe tė vėmė re njė fletė,
Me dituri munt ta njohim
Q'atje 'shtė zot' i vėrtetė.

Eshtė nė shesht perėndia,
Sicilido munt ta njohė
Po s'e mbuloi e padija,
Njeriu tekdo munt ta shohė.

Kush do ta shohė tė tėrė,
Tė shohė mirė njerinė,
Vethen' e tij re tė vėrė,
Atje e gjen perėndinė.

Dhe parajsi dhe skėterra,
Dhe engjėlli edhe djalli,
Edhe gjithė ē'ka tė tjera,
Janė brėnda tek i gjalli.

Ajy qė ka mirėsinė,
Ka perėndin' e tė mirat,
Edhe kush ka djallėzinė,
Ka djallė e ligėsirat.

Mė ēdo anė e kėrkova,
Thashė: ku 'shtė perėndia,
Po mė pasdaj e mėsova,
Qėnke ndaj mej' e s'e dija.

Kėrkonja gjetkė ta gjeje
Zotn' e math e tė vėrtetė,
Ajy qėnėkej ndaj meje,
E paskėsha unė vetė!

Me fjal' e me agjėrime
Nuk e gjen dot perėndinė,
As me kreshm' e me kungime,
Si punojn' ata qė s'dinė

Trajstėn' e ke plot me bukė,
Edhe hiqesh si i mjerė,
Dhe ke zėn' e thua nukė,
E lipėn derė mė derė.

Eshtė ndaj teje i gjallė,
Ti e kėrkon nėpėr gurė,
Nė tė rrem' e nė pėrrallė,
Andaj nuk' e gjen dot kurrė.

Pa s'vdes kurrė perėndia,
Po kush vdes nė jetė vallė?
Gjė s'vdes, sepse gjithėsia
Eshtė gjithėnjė e gjallė.

Qeshė diell, ishnja hėnė,
U bėsh' uj' e balt' e erė,
Yll e zok e dash kam qėnė,
Pa dhe njeri shumė herė.

Sa det i math e i gjerė
Edhe sa mijėra valė!
Sicil atje do tė bjerė,
Prapė soje do tė dalė.

Mijėra shpirtėra ngrihen,
Bijen mijėra tė tjera,
Vjen dimėri, lulet pshihen,
I nxjer prapė nė shesht vera.

Nj'ėshtė, po ka shumė ngjyrė,
Duket sikur s'ka tė ngjarė,
E sheh fytyrė-fytyrė,
Po 'shtė i njėjt' e i pandarė.

Ajy ėshtė trėndafili
Edhe gjėmb' i trėndafilit,
Ajy ėshtė dhe bilbili,
Ajy dhe zėr' i bilbilit.

Mos shiko ē'rrobė ka veshur,
Eshtė brenda vet' i qetė,
Syr' i t'urtit e sheh xhveshur,
Veē ati s'ka gjė ndė jetė.

Zoti ėshtė gjithėsia,
Ajy ėshtė gjithė ē'janė,
Po kush njeh vethen e tija,
S'e kėrkon mė tjatėr anė.

Dhe qelqeja u hollua
Dhe vena, pa u pėrzjenė
S'ka ven', ėshtė qelqe thua,
A s'ka qelqe, ėshtė venė.

Unė ndaj teje njė pikė,
O det i gjer' e pa anė!
Tė hynj brėnda mė vjen frikė,
Po s'hiqem dot dhe mėnjanė.

Tė kisha zėn' e bilbilit,
Gjithėnjė do tė kėndonja
Bukurin' e trėndafilit,
Dhe kurrė tė mos pushonja.

Po ti vetė je, o bilbil,
Ti je edhe dashuria,
Ti je edhe trėndafili
Edhe bukuri e tija.

Ti je ē'ėshtė jet' e tėrė,
Ti je vetė gjithėsia,
Ti vetė njeri je bėrė,
More fytyrėn e tija.

Oh! det i math e i paanė,
Nė njė stamnė qysh ka hyrė?
Ajy q'ėshtė gjithė ē'janė,
U mbloth tok mė njė fytyrė.

Mė ēdo anė qė shikova,
Pashė mirė qė je vetė,
Tė gjeta tek tė kėrkova,
Zot'i math e i vėrtetė.

Pe trupi shpirt ėshtė bėrė,
Edhe shpirti trup nė jetė
Eshtė bėrė, njė i tėrė
Gjithė ē'ėshtė, ėshtė vetė.

Paskėtaj, o shokė, kurrė
Mos kėrkoni perėndinė
Nėpėr mur' e nėpėr gurė,
Po shihni mirė njerinė.

Zėmr' e njeriut nė jetė
Eshtė vėnd' i perėndisė,
Esht' atje zot' i vėrtetė,
Det' i math i gjithėsisė.

Ajy ėshtė gjithėsia,
Edhe udh' e perėndisė,
Eshtė vetėm njerėzia,
Q'i duhetė njerėzisė.

Mer dorėn e diturisė,
Pa ajo do tė tė nxjerė
Gjer te fron' i perėndisė,
Ndaj soje do tė tė shpjerė.

Esht' e vėrtetė kjo punė,
Mos qėndroni n'errėsirėt,
Se kėtė s'e gjeta unė,
E kanė thėnė tė mirėt.


Naim Frashėri

 

NĖ DASHTĖ ZOTI

Nastradini ish qetuar
Dhe po rrij duke mejtuar;
Po pėrnjėherė u xgjua,
Sė shoqes i tha: "O grua,
Nesėrė jam pėr nė veshtė,
Se s'kam vatur kėtė vjeshtė,
Sindėkur vinja qėmoti."
Plaka tha : "Nė dashtė zoti."
Nastradini i tha : "Unė
S'e kėllas zotnė nė punė,
E shoh vetė punėn time,
E nuk e vė nėr mundime,
Qė tė doj' a tė mos dojė,
Se nukė mė flet me gojė."
Kėshtu the, o jetėgjatė!
Papo u ngrite me natė,
More shportat e gomarė,
Po s'tė vate udha mbarė!
Pėr rrush del njeriu i mjerė
E sjell shkarpa shumė herė.
Gjithė bota po punonin
E udhėtė po ndrejtonin.
Nastradinė kur e panė,
E zun' e mė nuk e lanė:
Gjithė ditėn gur' i gjori
Mbajti edhe pagė s'mori.
I kėputur, i drobitur,
I lodhur, i kahėnitur,
Natėn nė t'errėt u kthye,
Me pluhurė mbi qyrdye!
Erth mė der' e trokėlliti,
E shoqja nga shkalla xbriti,
Tha : "Kush ėsht' aty mė derė?"
Pa tha Nastradin' i mjerė:
"Nė dashtė zoti, jam unė,
Qė vajē' e s'bėra dot punė!"
Pa mė nesėret njė fqinjė,
Q'ish i varfėr e pa linjė,
Erth e i kėrkoi gomarrė,
Duke thėnė ca mė parė:
"Jemi pa buk' e pa ngrėnė,
Nė mulli drithė kam shpėnė,
Gjer mė tani ėshtė bluar,
Po s'kam kafsh', o i uruar."
Nastradini, pa mejtuar,
Tha : "Pėr dru e kam dėrguar,
Ka vaturė qė me natė,
I varfėri veshgjatė."
Ajy tha "e kam dėrguar",
Gomari palli nė quar!
Fqinja tha : "Pse mė gėnjeni,
Tė drejtėnė s'ma rrėfeni?
Ja se ku pėllet gomari,
Qysh e ka marė druvari!"
Nastradini tha : "S'kam parė
Kshu, tė besojnė gomarė!
Me fjalėn time s'je nginjur,
Qė jam sot plak e i thinjur,
Po dėgjon gomarrė ē'thotė,
Q'ėshtė pa mėnt e flet kotė.
Njeriu qė dėgjon gomarrė,
S'e ka punėn mbroth e mbarė."
Kėshtu tha, po tė vėrtetėn
E thosh gomari, tė shkretėn.


Naim Frashėri

TRATHĖTORĖTĖ

Shokė, kemi ne mest tėnė
Shum' armik' e trathėtorė!
Popo! mos u qoftė thėnė!
Veē qė s'kanė gjė nė dorė.

Harruanė mėmėdhenė
Dh' e lanė kombinė tėnė
E njė tjatėrė na gjenė!
Popo! mos u qofte thėnė!

Lanė zonjėn e lėvduar
E zunė njė kurvė shtrigė,
Tė ndyr' e tė mallėkuar,
Tė fėlliqur e tė ligė.

Lanė mėmėn tė xhveshur
Dhe mundohenė pėr botė,
Pa dhe bota duke qeshur
U thotė: mundohi kotė!

Qysh u bėnė Efialtė
E nuk e njohin tė mirėn,
Uthullėn pandehin mjaltė
Edhe dritė errėsirėn!

Buk' e mėmėdheut zėntė
Tradhėtorėt e pabesė!
Dhe Zoti dėrrmėn u dhėntė,
Kurrė mos paēinė pjesė!

Miqt' armiq i kanė bėrė,
Armikėtė miq i zunė,
Qysh janė fyell tė tėrė!
Ē'ėshtė kjo e madhe punė!

Fajn' e math kur do ta njohin
Njerėzit e mallėkuar?
Dritėnė pse nuk e shohin,
Apo janė tė verbuar?

Janė sė gjithash tė marrė
Dhe tė liq me tė vėrtetė,
Mėmėdheut bėjnė varrė,
Po do tė bienė vetė,

Se mbretėron e vėrteta,
S'del kurrė gėnjeshtr' e shkretė
T'ish ashtu, qe prishur jeta,
S'kish mbetur gjė e vėrtetė.

Ata turpinė fitojnė,
Nderr' e tyre posht' e hedhin
Dhe armikėtė gėzojnė
E nė errėsirėt bredhin.

Nuk ėshtė kurrė haruar
Dh'e mira dh'e lig' e shkretė,
Tė gjitha janė paguar,
S'ka mbeturė gjė nė jetė.

Lerini, pa do ta gjėjnė,
Tė vėrtetėn do ta njohin,
Se tani s'e dinė c'bėjnė,
Janė tė verbėr e s'shohin.

O, popo ē'turp kanė marrė!
Janė bėrė tradhėtorė
Dhe s'janė mė shqipėtarė,
Se nga kombi hoqnė dorė.

Me tė huajnė u bėnė,
Me armikn' e Shqipėrisė,
S'duanė gjuhėnė tėnė
Armikėt' e Perėndisė!

Ndjej, o Zot, se nukė dinė
Se ē'bėjnė, janė mahnitur,
Rrahin tė prishin shtėpinė
Pun' e lig' edh' e mėrzitur.

Tė gjorėt janė nė gjumė,
Tė vėrtetėnė s'e dinė,
Do tė mundohenė shumė,
Pasdaj mėnttė do t'u vinė.

Vėllazėrin' e harrojnė
Dhe kombin e mėmėdhenė,
Dhe armikėtė dėgjojnė
Edhe s'dinė se ku venė.

Hiqni dorė, hiqni dorė!
Mblithni mėntt' e tupėrohi,
Mos u bėni trathėtorė,
Se pasdaj do tė pendohi.


Naim Frashėri

FALJA

Zot i math e i vėrtetė
Qė kreve ē'shohėm nė jetė,
Edhe tė tjerė qė janė
Pa funt pa krye pa anė,
Edhe kudo je ti vetė,
Syri yn tekdo shikon,
Qė nga lint e gjer tek pėrndon,
Mė ēdo vėnt tė sheh fuqinė,
Urtėsin' e madhėrinė,
Falna gjithė mirėsitė,
Epna dituri e dritė,
Tregona udhėn' e mirė,
Mos na lerė n'errėsirė,
Dhurona gjithė tė mirat,
Mėrgona nga tė pėshtirat.

Zot! Falna vėllazėrinė,
Dashurin' e miqėsinė,
Epna dėshirė tė msojmė,
E tė mirat tė punojmė,
Bėna tė but' e tė qetė,
E tė urt' e tė vėrtetė,
Jetėnė ta trashėgojmė.

 


A M'KA QUE LETĖR DJALI

 

teksti & muzika: Fadil Llugaxhiu

 

A m'ka que letėr djali ?

A m'ka dalė pranvera ?

Thujmi nanės, thujmi babės,

Kush do t'mė dalė te dera ?

 

Qan nana pėr djemtė

Qė sot ju treten kėsaj fushe.

Qan nana pėr ēikat o

qė s'ka ku me i ba nuse.

 

A ka kush tė ma vė duvakun ?

A ka krushkė pėr mua ?

A po mbetetm unė e mjerė

dasmėn tuj ėndrrua ?


ENDRI VELA

 

RAPSODET

 

Rapsodėt me ēifteli,

e hedhin bukur ēiftatelin.

Dhe Zhani Ciko kėndon

bukur me mikrofon.

Njė mėngjes tjetėr u zgjova

dhe fillova tė pres dru avash

avash.

   

RAPSODET

 

Lirikė e heshtur qė

rri fshehur brigjeve.

Lumi sikur lumi s'ka,

i bukur mė i mirė se bjeshku.

  

TIRONSIT

 

Me vaj e qava,

por dot s'fitova.

I heshtur hėna,

mike.


 

Poezi faqja e parė kėtu:

Poezi faqja e dytė kėtu:

Poezi faqja e tretė kėtu:

Faqja kryesore

Hit Counter