Kėtu mund tė lexoni dhe dėgjoni disa poezi tė zgjedhura.

Tė gjitha kėto poezi janė tė marra nė libra tė ndryshėm. Pėr tė gjithė ata qė dėshirojnė ti marrin dhe ti publikojnė nė faqe tjera, le tė kenė repsektin pėr kohėn time, shkruani ngacila faqe vinė (p.sh. www.rapsodet.com ). janar 2006.

 

Nėse nuk u pret nusja,

u pret nėna.

Nėse nuk u pret nėna,

u pret TOKA.


 Xhevahir Spahiu 

TĖ JESH ME TY

 

Tė prekėsh heshtjen tėnde, siē prek njė send

Tė shohėsh thellė nė ata sy,

Ku dashuria hepohet si njė anije

E tė mos duashtė jesh pėrherė me ty?

 

Tė ecėsh me krahun mbi supet e tua

E tė mos ndiesh oshėtimėn e kaltėrt,

Limonet mbi krye?

Vaporėt, si zjarre tė natės?

 

Tė jesh me ty,

Tok me ty tė qeshėsh,

E mos kuptosh se si pėrpiqet deti

Tė dal jashtė guaskės sė vetvetės?

 

Tė jesh me ty?

Tė jesh me ty! 


 Xhevahir Spahiu 

TROKITJE PRANVERORE

 

Rendin retė.Era shkund petalet,

Nėn petale dehen trotuaret.

 

Dy-tri krisma, shiu rrjedh i rreptė,

Borė e bardhė breshri bie nga retė.

 

Kokrrat mbi ēatira vallet nisin,

Si njė mijė pėllumba po ēukisin.

 

Ja, po dal dhe unė tej tek rruga,

Tė kap njė nga tufat me pėllumba.

 

Po ēfarė patėn, krahėt pse hepuan,

Dhe mbi hark t'ylberit fluturuan?

 

Le tė shkojnė hapėsirave tė kaltra,

Nė stacion mua mė prźt e dashura. 


Jorgo Bllaci 

NETĖS

 

Kaq e shtrenjtė kurrė s'mė je dukur,

Ti vėrtet nuk paske shėmbėllim!

Ah, moj Neta, sytė e tu tė bukur

Ēmendurisht i deshte miku im!

 

Nėse kėtė ēast i ngrysur mbeta,

Duke tė vėshtruar ty kėshtu,

Ti mos m'u ēudit aspak, moj Neta,

Mė kujtuan mikun sytė e tu.

 

Sa dėshirė do tė kisha sonte

T'ju vėshtroja bashkė qė tė dy:

Vetėm ta dėgjoje tė kėndonte

Vargjet qė me zjarr t'i thuri ty!


Odise Kote 

BESOJ TE DASHURIA

 

Kur tė kam pranė

e flokėt tė pėrkėdhel,

kur tė ėrshpėris copėza shpirti

tė pathėna ndonjėherė,

jam si fėmija i vogėl qė mirė s'e njeh

gramatikėn e aritmetikėn e thjeshtė.

 

Dhe nuk e di se si ndodh tani:

nė kėto ēaste s'mė kujtohet sa bėjnė dy dhe

dy.

 

Kur ka tė tjerė qė llogarinė

gjakftohtėsisht e kallin nė dashuri. 


NAIM BERISHA

NGADO SYTĖ E VAJZĖS

 

Njė fjalė e Lasgushit

Ē'mė ka dridhur

Me valėt e liqenit qė dridhen si mirazh

Me profilin e hequar tė vajzės qė dua...

 

Pėr dhjetra syqeshura

Qė mė pėrshėndesin

Nuk kam ndėrmend tė stis flirte

 

Ngado sytė e vajzės

qė mė thotė poeti

Mė ēmendin si pellgjet

mistermagjishme.


 NAIM BERISHA 

LETĖR E PANISUR

 

...Kur ishim vetėm e s'na shihte njeri

putheshim e qeshnim sy mė sy

Ah, ato flokėt e tu...asokohe

pupupu, nė kraharorin tim

ajo kokė e bukur bjonde

me ata sy, si dy liqene tė thellė

tė kaltėr, pranė e pranė

me atobuzė karafili

me atė gushė fildishi, tė bardhė

Po kur loznim syēelasi pa lėviz qerpikėt

copa-copa heresh pothuajse gjatė

ti mė mundje mua se mė dridheshin qerpikėt

dhe qeshnim fort dhe putheshim prapė

Dhe hokat merrnin flakė... imazhe fėmijėsh

luanim kalifqė dhe me mbyllje sysh...

Ē'tė tė kujtoj mė parė, e dashur e mjerė

kur shtriheshim mbi bar e tjerė e tjerė

mė pastaj, s'di... si krejt pa kuptuar

njė heshtje ra dhe dy lot tė nxehtė... 


 NAIM BERISHA 

RRĖSHQITJE

 

Nuk prita sot...

Nė kėtė ditė pranverore

sekretin e lodhjes tė ma zbulojė udha

u bėra fllad e fluturova mbi njė gjethe

tė kapja misterin e dashurisė.

 

Dhe qėnkesh ai si shirit i njė filmi

qė jep e merr ēdo gjė tė bukur me mua

 

Kur bėra ta kap... mė rrėshqiti nga duart. 


 AGIM SPAHIU

DHIMBJET E ZEMRĖS SĖ LARGĖT

 

E dashura ime i harroi fjalėt

si tė mos ishin kurrė...

U dashurua me heshjten.

 

Njė mollė e kuqe-gjak si faqja jote

midis shpatullave mė ra,-

asnjė plumb s'ka me mė dhimbtė mė shumė

nė vdeksha pa tė parė...

 

Sa herė mollėt tė piqen si kėsaj dite

hidhi kokrrat udhės nga shkova,

dhe unėdo tė ndiej dhimbje ku shitove.

e miro.

 

Nė u martofsh mollė mos pastė kund nė botė!...

 

Ti me lot do t'i qash sa herė t'i shikosh,

unė dhimbje do ndiej sa herė t'i prek, pse ta fsheh.

 

Dhe nė diell tė dytė s'tė harroj, e miro!


AGIM SPAHIU 

FĖMIJĖT E SHKOLLĖS SĖ FSHATIT

 

Nė oborrin e shkollės heqin viza

me gurė e shkumės tė bardhė.

Dhe pastaj... njė rrasė

me njė kėmbė e shtyjnė me radhė.

 

Asgjė s'kėrkojnė pėr lodrėn e tyre

fėmijėt e shkollės sime.

 

Kėshtu para fillimit tė mėsimit,

kėshtu nė pushimin e gjatė...

Gėzim fėmijės iu bėkan

edhe pak viza tė drejta e njė rrasė... 


AGIM SPAHIU 

KĖNGĖ DĖSHPRIMI

 

Jam bėrė si kėto rroba tė palara nė ēantėn e zezė

tė udhės,

si kėto rroba tė pista qė mbajnė erė ndyrėsi,

ku s'ka mbetur asnjė kėmishė e pastėr,

as edhe njė shami.

Nė ēantėn e zezė t'udhės java dhe viti,

jeta ime e ghertanishme,-

unė- i gjithi,

dhe kjo kėngė dėshprimi.

Po fytyrėn ku ta ēoj? Kush mė thotė?!

Nuk dua kurrsesi ta fus nė ēantėn e zezė tė udhės!

Ngrihem

dhe hedh ujė me dorėn e djathtė,

me dorėn e majtė,

me tė dyja duart bashkė,

ujė, ujė - dy Drina dhe njė Valbonė-

nė fytyrėn time tė gjorė

me shikim tė zemėruar

qė nga ēantė e zezė e udhės me zor dua ta shpėtoj...

Dhe s'e di a do ta shpėtoj. 

 


MIMOZA EREBARA 

PAS TEJE ERDHA

 

PAS TEJE ERDHA

DHE TĖ GJITHA I HARROVA.

 

FYTYRĖN DHE TRUPIN TĖND

I BĖJ ROB TĖ GISHTAVE E SYVE TĖ MI.

TI MĖ JEP SHPIRTIN

DHE BUZĖQESH.

 

·     ZOTI IM!

JO, KURRĖ NUK DO MUNDJA

T'I MASHTROJ E BRAKTIS

KĖTA SY KAQ TĖ MALLSHĖM,

KAQ TĖ BUTĖ ...

 

PAS TEJE ERDHA

DHE PĖR TY TĖ GJITHA I HARROVA. 


MIMOZA EREBARA 

VETĖM TI

 

Gjithnjė e mė tepėr

brenda meje tė ndiej

tė ndiej

se si nė orėt e vona tė natės

mė pushton pak nga pak.

Dhe pastaj sundues

mė bėn tė papeshė

dhe gjymtyrėt m'i dyzon.

I ajėrt,

porsi ai, pushton hapėsirėn

e mureve ku fle unė

Dhe unė ndiej

me ēdo qelizė,

nė ėndėrr dhe nė zhgjėndėrr

se tė kam. 


MIMOZA EREBARA 

ĖSHTĖ KOHA TĖ NDAHEMI

 

Pak ik tani, ti shpirt delikat,

Unė tė dua,

po askush nuk tė kupton dhe askujt

nuk i duhet delikatesa jote.

Nė Botėn tonė kaq shumė tė mbytur me gjak

Mė mirė ik,

mė ler tė qetė

nė prakticitetin e gjėrave.

 

Ti mė ngatėrron

kur para meje shfaqen

Hipokrizia,

Tradhėtia,

Egėrsia,

Ti mė ngatėrron

edhe kur ajrin e mbushur me aroma thith.

Ti mė ngatėrron ēdo herė.

Po unė nuk dua tė ngatėrrohem mė.

Dua tė bėhem edhe unėpraktike

e t'i pranoj si tė kėsaj jete

Hipokrizinė,

Tradhėtinė,

Egėrsinė,

Ėshtė koha tė ndahemi

Po si ?...


MIMOZA EREBARA 

KLITHMĖ DASHURIE

 

Thika i futėn pamėshirshėm

njė ditė pėrvėluese nė qershor

 

Anės plagės sė ēelur

Gjaku, Ngrotėsia, Loti,

Dielli digjte dhe qielli i rimtė ish

Asnjė gjeth s'lėviste nė qershor

 

Shpirt' i rėnduar, i therrur,

i shkelur,

i hedhur,

zbriste nė gropėn e zezė

ngadalė...

 

Kur ndjeu se iku plotėsht,

Dashuria

Zemrėn e plasi

dhe e la tė thyej copė-copė

mbi trupin e drobitur tė pajetė

 

Dielli digjte frymėn e shkretė

dhe asnjė gjeth s'lėviste.

Ish qershor...


AZEM QAZIMI 

TINĖZ

 

Njė sy mė sheh tinėz

dhe unė e shoh,

siē shihet, i rrahur dallgėsh,

njė far nė det:

 

me dorėn e mėrzive,

si strehė kapeleje

prej kashte.

 

Ky sy qė mė sheh tinėz,

 

qė mė nanuris,

do tė mė mbėrthejė

pėr ninėzėn e vet.

 

Tiranė, 1996


AZEM QAZIMI 

KĖNGĖ QĖ S'KĖNDOHET

1.

Njė vashėz u zhyt nė ujin e lumit

tek sa Hėna, me bėrryle pėshtetur pėr male,

kundronte qė lart, me vėshtrimin e

pėrvajshėm.$

 

shtratin e trėndafiltė tė lumit.

Lėkurė mė tė lėmuar s'ka as jasėmeni,

e as deti kur fle s'ėshtė mė i bukur,

llėrėzbuluara,

bukuri e egėr dhe tragjike.

 

2.

Nga kodrat pėrbri

ia behu aroma e athėt e ftonjve,

dhe njė barkė e fundit hoqi brazdėn nėpėr

lumė.

 

Sa ėndėrr e bukur ajo shtėpia nė bregdet...


 BILAL XHAFERI 

RINIA IME

 

Nuk mė vrapoi rinia

duke gjurmuar pulpėt si shishe shampanje.

nuk m'u verbua rinia

pas ngjarjeve tė fustaneve.

nuk m'u mbyll rinia

nė parantezat e qepallave

tė ndonjė vajze sentimentale.

 

rinia ime zgjodhi njė tjetėr drejtim,

zgjodhi tė tjera ngjyra,

duke gjurmuar njė dashuri tė madhe,

duke kėrkuar njė lumturi tė madhe,

si nė njė aksion tė pandėrprerė,

nga kantieri nė kantier,

nga ferma nė fermė,

nga miniera nė minierė;

rrugėve tė atdheut.

Ajo mbarti tė gjtiha ngjyrat e baltrave

dhe tani e shoh tek digjet

kurorė sipėr dheut,

si njė ylber i pjellė nga mitra

e shtrėngatave. 


 BILAL XHAFERI 

SA SHPEJT KALOI RINIA JOTE

 

FUSTANI YT I NUSĖRISĖ

SI BRYMĖ E BARDHĖ TĖ MBULOI,

SA SHPEJT KALOI RINIA JOTE

SA SHPEJT PRANVERĖN VJESHTA NDĖRROI.

 

NGA DEGĖT FLETĖT U RRĖZUAN,

TAKSIA HUMBI LARG NĖ RRUGĖ.

Ē'U NGRYSĖN VITET KAQ SHPEJTUAR

Siē ENDEN MJERGULLAT NĖ MUZG.

 

FLORI I VARGJEVE TĖ MI

U SHKRI PĖR TY ME DHIMBSURI.

TANI SI HEKUR SHPIRTI IM

ME LOT U NDRYSHK EDHE U NXI.

 

NGA DEGĖT FLETĖT U RRĖZUAN,

I RRAHĖN KRAHĖT ZOGJTĖ NĖ JUG,

SI HARQE VIOLINE DRIDHEN

MOTIVE VJESHTE NĖPĖR DRURĖ. 


 XHEVAT SYLA 

VATANI

 

Nė rrethin tonė

vatani ynė: vdekjet lindjet

Historinė librat s'e bėjnė

Ēasti shoqėror ndryshe e sheston

duhet tė mbijetohet dita konkludon

se jetėn jetuar duhet

nė kėtė hapsirė

nė kėtė kohė

historia mė vonė shkruhet

librat le ta bėjnė

 

kurse sot fatin tonė

ne vetė e pėrcaktojmė

(1987) 


MARJETA HUTA 

ATDHEU

 

Jo drita e sinqertė e syve tė mi,

ligjėrimi i heshtur i zemrės sime,

lulėzimi i dėshirave,

shpėrthimi i tė gjitha dashurive.

 

Ti m’i projekton ēdo ēast

qytetet mrekullore tė ėndėrrave,

ti m’i fal fėmijėt e lumtur qė do t’i popullojmė

o tokė e begėt e monumenteve,

grurit e trėndafilave,

e diellit qė shkėlqen nė tė gjitha stinėt.

 

Lumenjtėqė rrjedhin

Janė dashuri e pastėr pėr atdheun.

Kėto majėmale, fusha e bregore,

kėta njėrez shtatėlartė qė buzėqeshin ēiltėr,

me rrudha si rrugėt e historisė

mbi ballin e tyre,

ėshtė atdheu.

 

I vė veshin tokės,

I vė syrin diellit

dhe matlulėzimin e pranverave tė tua,

mat gėzimet e njeriut tė kohės sime,$

Atdhe !


Sabile Keēmezi Basha

TROJET TONA

 

Me siguri ke ėndėrruar, ti o i huaj

se lule ke pėr tė kėputur

nė kėto trojet tona.

 

Por sa shpejt ke harruar

se vetėm me njė lule

nuk ėshtė Kosova.

 

Me vite ke menduar

se kėtė tokė tė kuqe

do ta bėshė shkrumbė e hi

po ku i braktise kullat prej guri.

 

Mendove se do ta shlyesh historinė

se botėn do ta krijosh sipas qejfit

pa e ditur se trungu i fisit tim

ėshtė shumė mė i vjetėr

se historia jote.


Nurie Zekaj 

ATDHEU

 

Rilindesh nė gjakun e bijėve tu

ēdo pjesė jotja

zemėr e popullit

nė damarėt e tu

gjaku ynė

nė rrudhat e ballit

ruajmė krenarinė pėr ty

nė jehonėn e zėrit shpalosim

kurorėn tėnde

linde pėr tė mos e ngrysur kurrė

rritesh bashkė me krenarinė tėnde

pėr tė mos e njohur pėrkuljen.


Muhamet Kėrveshi 

ZOGU KRAH KOSOVE

 

Ky zog

me krahė tė hapur

 

i ngjan Kosovės

 

Me zėrin tonė

kėndon kėngė kreshnike

 

i flet Kosovės

 

Bashkė me me

kremton gjatė

 

nė festat tona


Muhamet Kėrveshi 

Ē’ĖSHTĖ KOSOVA

 

Ajo qė mendojmė

ajo qė shohim

ajo qė flasim

ėshtė Kosovė.

 

Ajo qė heshtim

ajo  qė s’harrojmė

ajo qė ecim

ėshtė Kosovė.

 

Ajo qė prekim

ajo qė marrim

ajo qė japim

ėshtė Kosovė.

 

Ajo qė na takon

ajo qė kėrkojmė

ajo qė paguajmė

ėshtė Kosovė.

 

Ajo qė kemi

ajo qė s’kemi

ajo qė rritemi

ėshtė Kosovė.


 Entela Safeti 

FJALĖT E ATDHEUT

 

Me trup tė gjymtuar nga vetiu

nė jug

rrjedh gjak…

Kosova, dhimbja ime e pėrgjakur

Ēamėria nė jug, mė mbeti bijė e grabitur

nga hasmi

e pėrdhunojnė e provalin cakejtė

Shkumbini uluret nė fundshekull

sepse botės nuk i shter barku

qė pjell djallėzi

ndėrsa bijtė e mij, mė braktisėn

dherave tė huaj

« Pseudopolitikanėt » lidhin kohėn

tė kullosė kokat e tyre bosh… 


Rozeta Kreste

E PRAPĖ DO TĖ DUA

 

Kur vite tė kesh hedhur pas

Krejt tė mė kesh harruar

Kur tė zgjohesh nė mėngjes

Nėpėr tė tjera duar

Nė heshtje dhembjen do gėlltas

E prap do tė tė dua.

 

Dhe kur tė mbetesh filikat

Braktisur pabesishtė

Vetėm njė klithmė tė vi pas

Plagėn e hapur do ta fsheh

Thellė gjoksit tė helmuar

Dhe buzėn do tė vė nė gaz

E pra do tė tė dua. 


Valdete Antoni 

PERTEJ RRĖFIMIT

 

Kosovė

Ti po vritesh

dhe unė shkruaj poezi

libri im i parė po digjet

unė i laj sytė dashurisė

Kėshtu jam

babai po mė vdiste

unė vrapoja te strukesha

nė njė pemė gjoksburri

degėt mė lėmonin kokėn si Ai

Tani shoh fėmijė tė vrarė

gjiri mė rrjedh qumėsht

pėr tė palindurit. 


Nuo Sinishtaj 

ME MUA PA MUA

 

Mua nga unė mė ndajnė

sa e sa ura tė tetovuara nė shpirt

e mua pa mua nuk mundet askushi

tė mė lajė me terr as me dritė

 

Do tė dalim nga katakombet

 

Kurtizane

lehaqene – Historia

 

Do tė dalim nga katakombet

tė freskėt dhe gjithė energji

Nė gjirin tonė do tė flakojė

flamuri Kuq e Zi.


Fatmir Ceci 

Zvicėr

 

Zvicėr !

Mbi barin e blertė shtrirė rri

Kėmbėt, trenat t’i shkelin

Dhe ti qesh

Unė,

si njė pikėz shiu rrėshqas

mbi lulet e bukura

dhe mbi vitrinat e pastra

Me kėpucėt refugjate

tė bėj zhurmė nė rrugica

Ndėr xhepa pantallonesh

Njė ėndėrr shtrėngoj me duar

Zvicėr !

Era e luleve mė solli tek ti

Me avionin e diellit erdha.

 

Maj, 1993


Hysen Gėrvalla 

Mbrėmja dhe unė

 

Nata sonte ecė me ty

Tė pėrkėdhel pėrmallshėm

Vjell tisin e lehtė argjendar

Mbi buzėt e tua

Gjithēka e bukur pushon

Mbrėmja dhe unė thurim ėndrra … !

 

Unė jam

Shtektar i fundit i natės

Mbrėmja e orfeut

Ēmendet ne vetminė time

Jam edhe mė shumė

Sonte i fundit nė njė stinė

I kėnduar rrallė pėrmallshėm

E shpirtrishtė

Mbrėmja dhe unė sodisim njeri-tjetrin

Nė tė qara buzėsh tė etshme

Mbrėmja dhe unė asgjė s’jemi

Pa sytė e tu …

 

Nė gjethet e kėputura

Shpirti vuan shqip

Nuk flen numron yjet

Nė mesin e tyre diku je edhe ti

ERI…

Shėndrit horizontin

Dashurisė i jep kuptim…


Gani Azemi 

Tranzit nėpėr qiellin e atdheut

 Nga dritarėza e avionit

E vėshtroj relievin

Qė e njoh edhe nė gjumė

 

Bardhėsia e thepisar e Lubotenit

E shpon si me thikė

Kaltėrsinė e ėndrrės sime

Re tė zeza e kanė mbuluar

Sharrin Plak

Trupin ma pėrshkruhet me fjalė

Tė asnjė gjuhe

 

Fluturoj qiellit tė rinisė sime

E avioni ēan horizonte tė largėta

 

Veē tranzit mund tė kaloj

Dhe t’i afrohem nga qielli Kosovės

Tokės qė tė tėrė e kam nė zemėr

 

Nė Qiellin e Kosovės, mars 1981

 Dritėro Agolli 

Pėr gratė tona

 

Sa pak kėndojmė pėr gratė tona !

Pėr gratė

E bukura e tė mira,

Qė na pėrkėdhelin me duar tė njoma

Kur kthehemi nga rrugė tė vėshtira.

Gabohemi shumė,

Kur flasim e grijmė

Rreth gotės me birrė,

Rreth gotės me verė,

Se gratė tona e humbėn freskinė

Se ishin tė kėndshme njėherė !…

Jo, jo, s’humbet hijeshia e tyre,

Mjafton tė qėndrojnė pak nė pasqyrė

Dhe tė duken prapė tė njoma.

E si tė mos kėndojmė,

Poetė,

Pėr ato qė kanė ditur nė jetė

Tė lindin kreshnikė e peri,

Jo nė maternitet e nė shtėpi

Po edhe nė korie e nė arė,

Duke prerė dru

E duke hedhur farė ? !


 Dritėro Agolli 

Duke kėrkuar dashurinė

 

Zemra sot me rima e ritme m’u mbush :

Njė kovė eskavatori me trishtim e zbraza,

U bėra gazmor a nga gazi nė faqe kam

prush,

Rinia godet me grusht nė thinjė e brazda.

 

Ashtu si Kolombi, kur pa nė oqeanėt e

stuhishėm

Tė bardhat ēajka e thirri : tokė, tokė !

Unė pashė tė bardhat ēajka tė dashurisė

E thirra : ėshtė afėr, shokė !

 

Vėrtet ish afėr, po unė Kolombi, s’e dija,

Veēse kėrkonte varka ime me velė tė hapur

Dhe shkuma e valės mė binte nė thinja :

Unė direkun e saj kisha kapur…

 

Mirė thotė njė kolegu im i vjetėr :

Nė dashuri duhet tė jesh Kolomb

patjetėr !… 


Halil Qėndro 

Anijet e mėrgimit

 

S’mjaftojnė as anijet e botės

tė bartin mėrgimin tėnd,

gulēojnė tė fundosen nėn mbipeshėn e dhimbjes,

detet e tu

shkretėtira shresash,

ujėnaja tė kripura lotėsh.

 

Po ti vetė fatin tėnd tė verbėr e zgjodhe,

mezi ruaje zjarrin e paktė te vatra,

e kyēur nė marrėzi tė vetmisė

i kanoseshe botės me njė gur hobeje,

tundje njė ēokane ogiēi dhe ngjirreshe

e tani e tėra nė njė det tė trazuar,

tė presin bankina tė lakuriqta

dhe brigje me fenerė tė shuar,

shpresėpashuara ime e cfilituar,

Shqipėri !

 1991 


Halil Qėndro 

Pranvera e kėtij viti

 

Si na zuri kaq befasishtė kėtė vit pranvera !

 

Lulet dhe zogjtė kaq pranė

dhe s’i vėmė re as ngjyrat, as kėngėt,

jemi harruar pas bisedave tė nxehta pėr pluralizmin,

tė mbledhur rreth sofrės sė varfėr vėllezėrit

si s’vendosėn mes tavolinės njė buqetė me lule

pėr tė kujtuar Pranverėn dhe fytyrėn e Nėnė.

 

Si na zuri kaq befasisht kėtė vit pranvera !

I kanė humbur mes tyre kufijtė

lulet dhe plagėt,

udhėkryqi dhe shtegu i dritės,

a diēka qė s’di si ta them se ėshtė tej kufirit tė fjalėve,

a diēka qė s’di si ta shpreh

se ėshtė tej kufirit tė dashurisė e urrejtjes.

 

Si na zuri kaq befasisht kėtė vit pranvera !

 1991


Gėzim Buna 

Dashuri dhe mall

 

Majė malit jam tani, e dashur,

ku dėbora ka shtrirė krahėt e saj,

me topa po lozja me shokėt,

kur befas tė ndjeva aq pranė.

 

Dhe ti, e dashur, mė ndeze mall,

majė malit me shokėt e mi,

dashuria ngjitka edhe malet

dhe dėborėn e shkrin…


Gėzim Buna 

Njė urėz e vogėl, njė urė…

 

U puthėm njė herė nė arė,

u puthėm dhe vetėm kaq.

Pėr s’dyti  s’arrita tė rrokja,

Ti ike me vrap…

 

Njė puthje e thatė dhe kaq.

Atėherė fėmij.

Tė rritur shihemi paq,

s’flasim pėr atė dashuri.

 

Se s’bėmė ndonjė mėkat.

Nė u puthėm ne dikur,

Njė puthje e ėmbėl – fllad,

Njė urėz e vogėl, njė urė…


 Dritėro Agolli 

Mjegulli i dashurisė

 

Kur ikja larg, drejt teje vija ;

Kur vija afėr, ikja larg.

Pėr dreq mė trembte largėsia

Dhe afėrsia bėhej ēark.

 

As e kuptoja si tė desha,

Njė mjegull pus, njė ēmenduri,

Si njė poet qė shkruan vjersha

Dhe ndez njė shkrepse, i bėn hi.

 

Dhe ndofta kjo ish dashuria :

E ēakėrdisur kuturu…

Pėr dreq mė trembte largėsia

Dhe afėrsia gjithashtu.


 Dritėro Agolli 

Nusja nga Kosova

 

Kam dashur t’i gjeja dhe nipit tim tė vogė njė nuse

Andej nga Kosova nė fshatrat e thella,

Po kjo ka qenė njė ėndėrr pas zjarrit me flakė tė kuqe

Si valė e flamurit tek shpella.

 

Ka qenė vėrtet njė ėndėrr nė viset e mia me gurra,

Ku rrjedhin ujrat, por unė etjen e verės zor se e shuaj.

Kam dashur nusen e nipit tė mos e marr me vetura,

Po veēsi qėmoti me kuaj.

 

Njė muaj tė tėrė le tė zgjaste udhėtimi me kalė,

Me pluhur mbi velo tė vinte nusja e nipit tek unė,

Me dorėn time t’ia shkundja duvakun palė mbi palė

Atje tek oxhaku, ku kfja nė xhezve bėn shkumbė.

 

Dhe s’kishte gjė, le tė binte pluhur i udhės sė largėt

Nė vatrėm time tė vjetėr sa pėrralla,

Po kjo nuk ndodhi mes botės sė ligė e tė varfėr,

Ku rron ky fisi ynė i ndarė nė dysh plot andralla.

 

Ku s’merr dot njė nuse pėr nip a pėr djalė,

Se fisin e ndan kufiri me dy pashaporta ;

Kėto pashaporta s’tė lenė tė marrėsh nuse me kalė,

As me vetura, as me trena dhe as me aviona ndofta…

 

Kam ėndėrruar t’i gjeja njė nuse tim nipi tė dashur

Nė fshatrat e thella andej nga Kosova,

Se s’desha tė shkoja nė tjetrėn botė me buzė tė plasur,

Ta shuaja etjen e mallit pėr aq sa tė rroja.


Sadik Krasniqi

Unazė dheu

 

Erdhe me plis tė djegur nė majė

me faculetė tė bardhė nėne

tė lidhur katėr cepėsh me nyje malli

 

Pėr nė shtėpi mora atė lot dhe

 

Ky dhe i Kosovės

mban erė molle

erė shpirti me duhmė zjarri

e vakėsie t “ėmblit tė nėnės

erė varri erė lirie

 

Mbrėmjeve nė dritė tė hėnės

fėmijėve do t“ua sjell

Galdimit e Albinit

tri herė rreth koke

qė tėr natėn tė ėndėrrojnė

se shėtisin nė grunaja tė bukės sė re

me xixėllonja nė ballė

 

Do t“ua sjell rreth koke

Albinit e Galdimit

t“ua nyjėzoj shpirtin me Kosovėn

me unazėn e dheut tė pėrndezur

do ta shijojnė pėr ēdo mėngjes

dhe do tė mėsohen me erėn e tij

rrugės qumėshtore pėrmes qiellit

do t“ i pluhuros yjet me prushin e kėtij dheu

 

Galdimi dhe Albini

Kosovėn do ta gjejnė tė bleruar

edhe pas njėmijė vjetesh

kur ta puthin pėr herė tė parė

kanė pėr tė ditur

se kan puthur Diellin e vet. 


Sadik Krasniqi 

Sytė e asaj vashe (N-sė)

    

Vetulla hark i zi

Nga vetulla nė sy

largėsia yllėsi

Qerpikėt 

plepa blu nė qiellin gri

hijėzojnė njomėsinė nė urtėsi

ē “bukuri

n“ sy

ndry

n“frengji

Oh mos tė raftė kurrė lot i zi

nė ata sy

Kurrė mos t“u djegtė

ajo bukuri


Sadik Krasniqi 

Shi dhe trok kali

 

Nė kėtė natė me shi dhe trok kali

Shaloj hingėllimėn e trembur

Mbėrrij tek babai dhe  varri i ēelė

Zė ēastin e ndarjes

E puthė tė gjallė

Me urnėn e pikėllimit

Ia marr lotin e mallit

Nė thimbje mė bie drita e kometės

E nė qiell shndėrrit nuri i tij


ALBULENĖ SHALA

Albulenė Shala u lind mė 11.05. 1987 nė fshatin Osdrim, komuna e Pejės. Rrjedhė nga njė familje intelektuale. Shkollėn fillore tetėklasėshe e mbaroi nė vendlindje. Tani ėshtė nxėnėse nė klasėn e njėmbėdhjetė nė gjimnazin Bedri Pejani nė Pejė. E shkėlqyeshme nė mėsime dhe e angazhuar nė krijime letrare. Ka filluar tė shkruaj qė nga klasa e shtatė e fillorės.

Kjo ėshtė pėrmbledhja e parė e saj me poezi. Ka nė dorėshkrim edhe njė pėrpjekje letrare nė prozė me tematikė rinore.


LIGJĖRIM ZEMĖRIMI ME PAFAJĖSINĖ E MOSHĖS

Poetesha e re me moshė dhe vargje – Albulenė Shala, me librin e saj tė parė “Nuk kam faj”na vie si rrezja e parė e diellit nė mengjesin e ditės plot dritė. Njė shpirt i njomė qe shpreh brendinė e vet me shqetėsime moshe duke kėrkuar gjithnjė pafajėsinė pėr frymėzimin e shprehur, edhe kur ėndėrron edhe kur qorton, edhe kur zemėrohet edhe kur soditė blerimin e stinės.
Ajo di tė fshijė lotin me butėsinė e vorgut qė tė bėhet mbretėreshė ngrohtėsie, duke ofruar durimin e pritjes, qė prapė dhe gjithmonė tė jetė sa mė pranė ndjenjės tė cilėn butėsisht e dhuron.
Nė kėtė vėllim tė saj poetik, vėrehet njė thellėsi meditimi ku gjithnjė gjurmon nė kėrkim shtegun e afrisė, portretin e bardhėsisė dhe unazėn e fatit nė jetė. Melankolinė e shpirtit di ta shpeh aq prekshėm deri nė drithėrimė ndjenjash, sa qė portretin e njeriut e sheh nga do nė syrin e vet.
Heshtjen e ka pėr mikeshė moshe, ēka nuk ėshtė aq e natyrshme, magjithatė di ta vė nė ligjėrim vargun duke i dhėnė edhe kuptim tė plotė poetik e filozok. Kur i mungon portreti e parafytyron hijen e tij duke kėrkuar…”gjurmėt shtėrpė tė hijes…” sė adhuruar.
Nė njė masė tė caktuar ėshtė e mbyllur por jo dhe e mbėrthyer nė rrethin e vetmisė, meqė gjithnjė shpresėn e di pėr ēelės jete, ani qė pritja i rri shtrirė nė shtratin e durimit. Nuk ka faj pėr trazimin e parė, trazim ky edhe poetik i vetpėrcaktuar si frymėzim krijimi.
Sidoqoftė, poetesha e re Albulenė Shala, ka pėrspektivė krijimi dhe nė letrat shqipe, me kėtė zell dhe pėrkushtim mund tė arrijė nivelin e krijueses sė dėshmuar.

 


FJALA


Fjala
Nė afėrsi gjithmonė
Kėngė bilbili
Ėmbėlsi e jetės

Fjala
Nė largėsi pėrjetshėm
Heshtje e gerėzuar
Nė helmim jetėn


ME GISHTIN E UNAZĖS


Ėndėrroj tė jem
Afėr teje

Me gishtin e unazės
Tė tė prek dorėn
Nė ledhatim

Ėndėrroj tė shprishur
Nė pėrkėdhelje
Flokun tėnd

Fytyrėn si pluhur
Nė largėsi tretur
Qė vetėm era
Mund at sjellė

Syve tė mi

Ėndėrroj
Tė kthehesh njė ditė
Nė heshtjen time

Vetėm njė ēast
Cilėsdo stinė
NĖ TY DO TĖ JEM


Nė melankolinė e syrit
Portret afėrsie
Do tė jem

Djersė nė ballin e rrudhosur
Qepallat t`i lagė
Plogėshti e pleqėrisė
Njollė nė damarin e shterur


HIJEN TĖNDE KĖRKOJ

Hija ime kėrkon gjurmėt
Shtėrpė tė hijes sate

E humbur nė mes labirinthi
Sikur dritėn ma kanė vjedhur

Hijen tėnde kėrkoj

Heshtja mbi valėdeti
Shkumė zemėrimi
Mė shfaqet dritė
Portreti yt

Prapė hijen tėnde
Kėrkoj

Loti im do at vras
Atė qė rrugėn tėnde lagė
Akull shtegun
Nė heshtje mbyllur

Hijen tėnde kėrkoj


MĖ KUJTO


Kur era farfullinė
Kujtimet lėkund

Nė zallin e detit
Mė kujto

Peshk i artė
Do tė shfaqem

Dėshirat t“i plotėsoj


DUA


Dua tė jem
Zog
Pėr ty tė kendoj

Dua tė jem
Lule
Me aromė tė ledhatoj

Dua tė jem
Lot
Nė syrin qė kėrkoj

Dua tė jem
Engjullushė
Me krahė tė pėrqafoj


LULĖKUQE E TREMBUR


Kopsht pa lule
Shfrenim nate

Lulėkuqe e trembur

Vėshtrim
Me hile
Tinzare ngjan

Nė tėnden bukuri
Petale e mbyllur

Vesė pikon


KĖRKIM I KOT


Kėrko rrugicave
Gjallėrinė e kot

Nuk jam as aty
Ku frika zhduket

Me ndriēim
Murosa lapidar


PRITJE NGROHTĖSIE


Kur nata bėn acar
Pranė oxhakut

Trup i ngrinė

Pritje e afėrt
Qerpikė me shtrezė
Me ty jam unė
Mbretėreshė e ngrohtėsisė


PRITJE NGROHTĖSIE


Kur nata bėn acar
Pranė oxhakut

Trup i ngrirė

Pritje e afėrt
Qerpikė me shtrezė
Me ty jam unė
Mbretėreshė e ngrohtėsisė


ME TY


Me ty
Shoqėruar nė heshtje

Sytė ngulitur
Nė jet e atyre netėve

Bota dukej e qetė
Si tė ishte n“amshim

Me kujtimet e shpresės
Prapė jam me ty

Ėndėrrat e mia
Njė pikė shiu i lago

Mollėzave nė rrjedhė
Pikon loti

Dhe prapė lam me tyGREMINĖ DASHURIE


Shkėmb murosur
Nė rrėnim tradhtie

Zemra ujitė
Lumenj kujtimesh

Ironi e hidhur
Greminė e dashurisė


ĒAST I MALLKUAR


Shfrim ndjenjash nxitė huti
Epsh dobėsie apo shėmti

Ashtu befas si mė erdhe
As vetė s“e di

Xhelat i ndjenjės fisnike

Mos paē kurrė bekimin
As uratėn e krijesės magjikeNUK KAM FAJ


Mos mė mallko
Trazimin e parė

Trupin shtalb
Kėnaqėsi e harlisur

Nuk km faj
Tradhti e dhunės

Tė njė fjale s“ishim

S“ta fal dot
Pafajėsinė e moshės


DHURATĖ JETE


Lotin ta fshij
Dhuratė

Jetėn ta falņ
Ngrohtėsi vatre

Cakrrojmė gotat
Nė pritje

Trashėgimi gėzimin


ILUZION

Sikur tė jet ti
Fluskė bore
Kėshtjellė lumturie
Do thurja
Nė mesin e yjeve

Rreze dielli
N“kurorė lulesh

Hėnėn
Zinxhir dashurie

Shiu tė jet
Lundėr kujtimesh

Retė e bardha
T“i km hije


KTHESĖ JETE


Rrufe dashurie
Godet zbraztinė
Vetėtimthi ndjenjėn
Ngashėren

Kthesė jete

Ringgjall lumturinė
Buqetė kujtimesh

Njė refren


KURORA


Shtrėngim duarve
Kuptim bese

Bistek dashurie
Shikim bebėze

Fole jete
Uratė goje

Dhuratė e pritur
Kurorėn

Bistek dashurieFRESKI E HESHTUR


N“ freskinė e luleve
Aromėn tėnde
Tė heshtjes ndjej

Qė mė largojnė
Vetminė
Dallgėt e kujtimeve

Ėndrrave pa gjumė
Pikon loti

Nė kėrkim dorėn
T“i fshij

Gjurmėt e pritjesLOTĖT PO T` I FAL


Kujtimet po t“i fal
Det i thellė i pa anė

Prano lotin tim
Dua tė bėhem hall

Nė thellėsine tėnde
Vuajtjet m“i shoqėro

Me valėt tua
Kujtimet m“i pėrqafonMĖ MUNGON

Pėshpėritja jote
Buzėve tė njoma
Mė mungon

Gjersa shfletoj librin
E pluhurosur
Nga harresa ta shpėtoj
Me ngrohtėsinė e duarve
Mbi kapakėt e tij
Do tė mbjell lule

Mė mungon gėzimi
Qė dikur e shihja
Nė pafajėsinė e syve tu

Kujtimet zgjohen grumbull

Buzėqeshjet me zėrin
Ėmbėlsinė e tij nė dridhje
Melodia e kėngės pėrmallshėm
Nė harresė torturon shpirtin

Qė venitet nė pritje


FLUTUR E LUMTUR


Flutur e lumtur jam
Flatrat m ngjyra hap

Nektar dashurie shijoj
Vesė lulėsh gėlltis

Flutur e lumtur jamTHUAJ


Edhe pse kam mall
Tė vetmen fjalė kėrkoj

Nuk dua hakmarrje
As ngushėllim nuk dua

Vetėm njė fjalė kėrkoj
Thuaj
Se je penduarVESĖ DASHURIE


Vesė dashurie
Trėndafil rrėnjėprerė
Ujitė


Fryt i shprishur

Freski ndjenje
Gėrshet polemi

E miqėsisė sė braktisur


GRILĖ VETMIE


Shkretėtirė enigmė
Peizazh i sėmurė

Maskė e pa ējerr
Grilė vetmie

Ėndėrr e plakur
Qiri i shkirė


ĖNDĖRR PARAJSE SA HIJESHI MĖ KISHTE


Velloja me pelhurė lashtėsie
Nė rrėqethje trupin
Bistek dredhur
Shamikuqe
Jelek gajtani

Sa mė kish hije

Nė vėshtrim rrugicave
Hapat e gjogut numėroja
Ecje e ngadalshme
Kisha frikė
Nga fytyra e panjohurĖNDĖRR PARAJSE


Isha hyjneshė
Mbi engjuj mirėsie

Veshur me lule
Bylyzyk ari
Dhuratė mbaja

Ēelės dashurie

Dritė prarimi
Gėrshetat lėmon

Engjėll parajse
Nga gjumi mė zgjonPRITJE


Loti mė ėshtė tharė
Pritje

Katran mbėshtjell
Humnerė errėsire
Ferr vetmie
Pritje

Nė varr
Syēelė


NGULFATJE


Mgulfatje
Mė lejo tė ik
T“i kthehem kėnaqėsisė
Sė pashijuar

Tymin nė ajėr do ta mbledh
Mushkėritė do t“i gėrryej
Krejt ēka mė dhurove
Do t“i jap

Vetėm mė lejo
Tė shkoj
Ngulfatje

Pak stinė kam shijuar
Nė blerim jetėn

Stuhi trishtimi
Ngulfatje e harresėsDROGA


Ti mė bėn tė ndjehem
Se lumturia
Ėshtė vetėm ima

Me damar rreth zemrės
Mė bėn qė tėrė botėn
Shtrėngoj
Nė duart e mia

Si shkumė deti
Mė mashtron
Aroma jote

Tua se je lule
E vyshkur
Mbi njė top bore

E braktisurVUAJTJE VJESHTE


Lundron anija nė heshtje
Anės detit shihet gyteti

Ishe ditė vjeshte
Vėshtrimi
Mbi detin pushon

Margaritarė lotėt
Nė rrjedhė

N’brendi zemre
Etjen fundosur
Intriga kujtime
Shuaj valėJETIMI


Zot
Pse me pagėzove
Me emrin jetim
Ma plagose kaq fort
Shpirtin tim

A ka nė jet
Emėr mė tė keq
Nga lotet e mi
Tė formohet njė det

Gjithė fėmijėt lozin
Shijojnė lirinė
Unė zog i plagosur
Urrejė fėmijėrinė

Pa baba pa nėnė
Si t’t’ dal jetės matanė

Shumė vuajtje e trishtime
Sa e zezč kjo jeta ime

Mė mirė mos t’kisha lind
Se sa tė rritem

Pa pėrkėdheljen
Easnjėrit prindNĖNA


Me butėsinė e shpirtit
Zemrėn ma freskon

Me ledhatime mikluese
Plagėt m|i sheron

Me puthje mėngjesore
Nga ėndėrra mė zgjon

Me dashurinė e jetės
Deshirat m|i kujtonBABAI IM


Pa hamendje asnjė ēast
Mė uro udhė tė mbarė

Butėsisht me porositė
Tia kthej dashurinė
Me pesa nė ditar

Do qė tė jem e sjellshme
Qrtim me dasiuri

Tė pėrqafoj librin
Qė tė ndjej krenari

Nė ballin e moshės
Njė puthje mė dhuron

Me dorėn e lehtė
Flokun mė ledhaton

Nė shtegtimin e jetės
Babai im

Rrugėn e fatit mė trasonME FRIKĖSON HESHTJA


Dua tė jem ai qė tanimė
Nuk jam
Figurėn time trishtuese
As nė pasqyrė mė nuk e njoh

Mallkimin tim

Ku mbeten lotėt
Nga syri im i heshtur

Kam frikė
As vetja ime sme do
Aq i hershėm ky verbim

Mė frikėson heshtja
Brėndia e saj
Mė ndihmon tė vdes

Jo nuk dua

Dua tė jet
Dėshmi e gjallė

Jo pluhur i harresėsPSE


Atdheu im i ngrohtė
Ētu deh tymi e flaka
Pse iu ngjitėn malėve
Fėmijė, pleq e plaka

Pse na ndalėn rritėn
Pse na fikėn dritėn
A tua
Pse ta patėn frikėn

Fėmijėt me vrap
Ikur matanė
Thėrrisnin klithshėm
Bebč e nėnė

Nė kosovė ndihet vajtimi
Popullin e kapņ lėmėrimi
Edhe tė mos e pėrjetosh
Trupin ta mbulon trishtimi

Shumė djemė e vajza
Na i vranė nė kufi
Me ditė
Me muaj

Mbi ta hanė korbat e zi
Kolona kolona
Sa sheh me sy
A tua o zot

Ku shkojnė
Kėta fatzinjė
Por do tė kthehemi
Aty aty
Nė shkrumb e hiNĖ PRITJE


Nėnė shkreta qanė
Nėnė shkreta pret
Djemtė e saj
Qė ia kanė tre

Kėrkoj pėrgjigje
Dua tė di
Pse pėr mua
Nuk ka lumturi

Pres qė loti
Thahet
Nuk thahet dot

Tė hapura plagėt
Edhe sot

Deri kur kėshtu
O,Zot
VENDI IMTi je
Bukuri e rrallė
Qendisur ylber
Malet plot
Mbulesė argjendi
Freski shpirti
Me blerim
Margaritar syri
Ti je

Vendi imFJALĖ PLAKU


Vatra mbushur plot
Sofrės pėrreth
Ushqim burrėrie
Fjalė e madhe plaku

Amanet

Patron shtegtar
Rrugėve nė kėrkim
I uritur
Mllefin shfryej

Amanet

Shushurimė mali
Ulėrimė ujqish
Ndal

Patron i trojeve
Jam unė

Kulla me shekuj

OXHAKU PA TYMOxhakun
E shoh
Po tymi, ku ėshtė
Mbėshtjellė futė
Nė tė zezč re

Vaj qyqeje
Mot pėr mot

Asht i prerė
Gjymtyrė kėputur

Vatėr dikur
Djepat plot


PRITJA


Heshtja
Gur fundosur

Plagė e hapur

Nė ballin e rrudhosur
Portret

Qė vetėm unė e njo

Shpresa pėr ardhurimin
Tė birin e zemrės

U bi lot

Nuk me lajmėrohet
As sot

Ma shtrini njė copi letėr
Shkruani

E fortė ėshtė nėna

Nuk ka dhėmbje
Veē mallit
Pėr ledhatimin tėnd

E humbur
Rri mbi shkėmb
Botėn marr me sy

Kėrkoj
Qetėsinė e shpirtit
Me kujtimet pėr ty

Jeta
Mė thėrret
Tė ndryshoj
Nė formė
Fytyrėn

Unė nė parafytyrim
Djalin

Pėrqafoj mėshirėn


PRANVERAVėshtroj
Nė dritare
Shtrirje anėmbanė
Shijoj erėn e luleve

Qė sapo kanė dal

Zogjtė kėndojnė
Kudo dagjohen fėmijėt
Sa gėzim

Ngado lumturi

Dielli lėshon rreze
Era kundėrmon

Njė fllad i lehtė
Flokun si gjethin

Me ledhaton

Marrė nga www.librishqip.com


Poezi faqja e parė kėtu:

Poezi faqja e dytė kėtu:

Poezi faqja e tretė kėtu:

Faqja kryesore

Hit Counter