FITNETE REXHA

21 kėngė, 70min 10sec, nga Fitnete Rexha

Ndryshimi i fundit i faqes 17.04.2011 11:28

 

Google

Fitnete Rexha

Fitnete Rexha (Tiranė 03.04.1933) “Artiste e Merituar”-1961.Njė ndėr kėngėtaret mė tė shquara tė muzikės popullore tė Shqipėrisė sė mesme, kryesisht tė muzikės popullore qytetare tiranase. Fitnetja bie nė kontakt me traditėn e muzikės popullore qytetare tiranase nė familjen e saj. Vajza mė e vogėl e Bab Rexh Delisė “Hero i Popullit”, familja krutane e tė cilit njihet pėr vlerat e traditės, kultivonte prej shumė brezash kėngėn popullore. Rreth moshės 15 vjeēare kėndon dhe regjistron kėngėt e para popullore nė Radio-Tirana nėn shoqėrinė e grupit orkestral tė Shqipėrisė sė mesme tė drejtuar nga Muharrem Gura († 2000) dhe Skėnder Reka. Orkestrina pėrbėhej nga muziktarėt Skėnder Reka-fisarmonikė, Liu i Nushit dhe Ēerēiz Mehmeti-violinė, Reshit Shehu-dajre, Mustafa Zyberi-klarinetė, Riza Selita-kontrabas, Emil Miloti dhe Fadili i Ansamblit tė Ushtrisė nė kitarė. Fillimisht fillon punė si kėngėtare nė Estradėn e Tiranės dhe mė pas aktiviteti i saj si kėngėtare u zhvillua tėrėsisht pranė A.K.V.P-sė nė Tiranė deri nė daljen nė pension nė vitin 1981. Ndėr kėngėt mė tė bukura tė kėnduara prej F.Rexhės pėrmendim: “Te selvitė e Namazgjasė”, “Qėnke veshur me tė bardha”, “Mun aty tek shtatė zymbylat”, “Dy tė bukurat nė nji derė” etj. Ka regjistruar rreth 200 kėngė popullore tė Shqipėrisė sė Mesme. Regjistrimet muzikore tė saj gjenden kryesisht pranė Radio-Tiranės. Akademik. Prof. Ēesk Zadeja ka thėnė se sa herė tė degjohet kėnga popullore e Shqipėrisė sė Mesme gjithmonė do tė kujtohet kėngėtarja Fitnete Rexha.

Kėngėtarja e njohur e muzikės popullore shqiptare, Artistja e Merituar, Fitnete Rexha, ka vdekur nė Tiranė nė moshėn 70 vjeēare.

Zonja Rexha, qė ėshtė konsideruar dhe bilbili i kėngės popullore tė Shqipėrisė sė Mesme, vdiq pas njė sėmundjeje tė rėndė.
Kompozitori dhe bashkėpunėtori i saj shumėvjeēar, z.Tish Daija tha pėr BBC-nė se Fitnete Rexha ishte reformatore e muzikės sė Shqipėrisė sė Mesme.

"Vlerėsimi im pėr Fitnete Rexhėn si kėngėtare e kėngės sė Shqipėrisė tė Mesme ėshtė maksimal," tha z. Daija.
 

Sipas z. Daija, ajo pastroi kėngėn e Shqipėrisė sė Mesme nga influencat e muzikės orientale.

"Ajo ėshtė njė shembull i shkėlqyer se si mund tė dashurohet kėnga popullore," tha z. Daija.

marrė nga http//:muzika.albasoul.com

  • Kėnga

  • Kohėzgjatja

 

Bubullin ke shkami i Kavajės

3 min 41 sec

 

ēelin lule tradofili

3 min 08 sec

 

ēu qu herėt nė sabahile

3 min 58 sec

 

Dashurinė qė kam pėr ty

2 min 36 sec

 

Dil moj qyqe se po vjen behari

3 min 56 sec

 

Dil tė shoh me sy

2 min 25 sec

 

Edhe gurėt e sokakut

3 min 27 sec

 

Erdh pranvera, erdh behari

2 min 43 sec

 

Fustanin me pika

2 min 52 sec

 

Fėrfėlloj fėllėnza n'jė

3 min 26 sec

 

Hajde moj Selvie

3 min 48 sec

 

Hypi djali nė mollė

1 min 44 sec

 

Jam bandil

3 min 41 sec

 

Jeleku kadife

3 min 31 sec

 

Kam dėshirė me tė pa

4 min 09 sec

 

Kėndon bylbyli

2 min 14 sec

 

Kėnga e Bajram Currit

3 min 24 sec

 

Kėnga e Halil Garrisė

2 min 47 sec

 

Kėputa njė trandafile

2 min 40 sec

 

Krisi pushka

2 min 25 sec

 

Ma mirė nė pyll se nė qytet

4 min 00 sec

 

Martneshin unė se shtroj

2 min 17 sec

 

Me gėzim po shkoj nė punė

3 min 25 sec

 

Mė shikon me buz nė gaz

3 min 09 sec

 

Merr xherxhefin

1 min 55 sec

 

Moj dashnore tė gjykoftė Perėndia

3 min 54 sec

 

Moj e bukura symėshqerrė

2 min 28 sec

 

Mori vjollca qė ēel nė saksi

4 min 25 sec

 

Mun aty ke shtatė zymbylat, unė jam djalė e nuk jam plak

8 min 05 sec

 

Njė lulishte me trėndafila

5 min 04 sec

 

O kėtė unazė

2 min 45 sec

 

O tė bukura, o barinjtė

2 min 19 sec

 
Oh karajili e zambaku 3 min 23 sec  
Po filloj me t'u ankue 2 min 59 sec  

Qan lulja pėr lulen

2 min 25 sec

 

Rrush i kuq i bukuro

2 min 39 sec

 
Shamia e beqarit 2 min 06 sec  
Shoqet tua moshatare 3 min 19 sec  

 

 

 

 

 

 

Hit Counter vizitorė prej hapjes sė faqes

Faqja kryesore