BIOGRAFIA E MIRADIJE ALIUT

(Miradije Aliu, gjimnaziste)

Pėrgaditur nga vėllau i saj Hysni Aliaj

Mahmut unė ju pėrshendes shumė dhe edhe njėherė ju falenderoj shumė, tani pa humbur kohė do tė ju shkruaj pėr biografinė e motrės sime Miradije Aliut.

Nė fillim njė sqarim, mbiemri ynė tė cilin ne e pėrdorim ėshtė Aliaj, mirėpo nė drejtshkrim ėshtė mė e arsyeshme tė shkruhet Aliu dhe nė konsultim me disa bashkpuntorė  nė kohėn kur e kemi pėrgaditur albumin morem vendim qė mbiemri tė shkruhet ashtu siq duhet.

Miradija lindi nė fshatin Sopijė tė komunės sė Therandes (ish-Suharekė), me 21 mars 1972. Pesė vitet e para tė shkollės fillore i kreu nė fshatin e lindjes, kurse tre tė tjera dhe shkollimin e mesėm nė Therandė nė drejtimi: Matematiko Programer, pastaj  shkollimin e lart e vazhdoj nė Universitetin e Prishtinės nė Fakultetin  ekonomik, tė gjitha kėto  i kaloj  me sukses  tė plot.

Sot jeton nė Prishtinė sė bashku me bashkėshortin e saj Skėnder Bajramin dhe dy djemtė, Butrintin dhe Leartin. Sa i pėrket kėngės ajo e kishte tė lehtė, ne ishim  pesė  fėmijė, Miradija ėshtė e vogla dhe unė Hysniu jam i parafundit, mirėpo qe te pestit kėnduam, rrethi  ku jetojmė na njef  tė gjithėve, por mė gjerė njifeshim unė dhe Miradija. Unė fillova dy  vite  para saj, dhe kur isha 12 vjeēar mora vendin e parė nė festivalin e shoqėrive amatore qė mbahej nė Suharekė, njė vit mė pas, ndava vendin e parė me Kumrije Buqajn, dhe kėshtu me radhė, por mė vonė pėr shumė arsye unė isha mė pasiv, kurse Miradija  vazhdoj me kėngėn.

Filluam nė shoqerinė amatore ,,Rinia nga Sopija", pastaj  ajo ishte aktive edhe nė shoqerinė e ,, Jah Salihut " nė Nivokaz, mori  pjesė  nė shumė Festivale, ndėr ta edhe nė "Kosovarja kėndon" qė mbahet nė Ferizaj dhe ku u shpėrblye  me ēmimin e parė tė publikut.

Ka edhe shumė gjera qė mund  ti shėnoj pėr tė, por shpresoj qė kjo mjafton  pėr njė njohje fillestare. Kjo ėshtė fotoja ime nė festival ku mora vendin e parė, nė kėtė kohė  Miradija nuk kishte filluar me kėngėn, me sa mė kujtohet ishte viti 1982.

Nė fund tė kėsaj letre tė pėrshendes shumė dhe tė uroj tė gjitha tė mirat nė jetė. Hysniu, nga Zvicra.Harrova tė ju them se ne vijmė nga fshati Maqitevė, bile unė jam i lindur atje, mua mė pėlqen tė identifikohem ashtu siq  jemi, pra familje e ardhur nga Maqiteva, tung.

qershor, 2006.

 

Kthehu

Hit Counter