Qazim Bekaj

36 kėngė, 120min 43sec, nga Qazim Bekaj

Ndryshimi i fundit i faqes 07.08.2011 14:27

Dėgjo kėngė

 

Qazim Bekaj

 

 

 

 • Artizane e Lumes je 3 min 10 sec
 • Dasma e malėsisė 4 min 02 sec
 • Dert mi dert I 3 min 58 sec
 • Dert mi dert II 3 min 31 sec
 • Do t'presim nė ditė 2 min 41 sec
 • Gajdexhi 3 min 10 sec
 • I cakėrrojmė gotat 3 min 17 sec
 • Ishe ti profesor 3 min 07 sec
 • Kėngėt tona atdhetare 3 min 17 sec
 • Kur dola te kroni 2 min 20 sec
 • Kush ta dha kėtė bukuri 4 min 07 sec
 • Loton zemra e mėrgimtarit 3 min 36 sec
 • Lulja e misirit 2 min 39 sec
 • Ma ēel dorėn loke 3 min 37 sec
 • Mbramje prilli 4 min 12 sec
 • Me lot nė sy 2 min 57 sec
 • Me sevda do t'ju kėndoj 3 min 04 sec
 • Mic Sokoli ban me dorė 3 min 41 sec
 • Moj Drenicė 3 min 51 sec
 • Moj e mira nga Gjakova 3 min 21 sec
 • Moj zogo 2 min 20 sec
 • Mu nė lulėn e rinisė 3 min 17 sec
 • Njė kujtim pėr dashuri 1 min 57 sec
 • Buk ėshtė jeta 1000 vjet 2 min 02 sec
 • Nuk vritet liria 3 min 21 sec
 • Oj Dada Shotė 2 min 02 sec
 • Pasha diellin nuk vdes kurrė 5 min 02 sec
 • Pėr ty po kėndoj 3 min 42 sec
 • Pse Europė na sjelle halle 3 min 16 sec
 • Qenka ngrit Azem Galica 5 min 57 sec
 • Shotė Galica e malėsisė 3 min 46 sec
 • S'marrim nuse pa flamur 4 min 51 sec
 • Vashės lozonjare 3 min 46 sec
 • Venera 3 min 51 sec
 • Vetulla jote 4 min 53 sec
 • Zoti i madh po fliste shqip 3 min 42 sec

 

 

Marrė nga "Ne pėr ju"

Jam Qazim Beka, kam lindur mė 01.10.1958 ne Ticė tė Skėnderajt. Kam lindė nė njė familje fshatare jo edhe aq tė pasur tė asaj kohe. Prindėrit e mij kanė pasur 7 fėmijė, tre djem e 4 vajza. Jam i katėrti. Kemi vazhdu jetėn me kushte tė rėnda

Mė kujtohet kur kam filluar ditėt e para tė shkollės, kemi pasur kushte tė rėnda ekonomike sepse prindėrit mirreshin me bujqėsi, nuk kishim tė ardhura. Shkolla nė fshat ishte vetėm deri nė klasėn e katėrt. Rrugėt ishin tė kėqija dhe nuk kishim as pėr tė veshur e mbathur. Nuk i kishim tė gjitha librat dhe fletoret. Nė shkollė mėsuesit tė rrihnin pėr gjėnė mė tė vogėl. Mė kujtohet njė rast qė mėsuesi mė ka rrahur shumė. Por edhe unė e bėra njė gabim. Sollen disa fotografi me natyrė tė bukur nė shkollė. Mbaja nė dorė njė llastik dhe duke e sjellur atė, e dėmtova atė fotografi qė edhe sot mė kujtohet. Tė ikja nga shkolla e dija se mė rrihnin prindėrit ndėrsa nė shkollė nuk guxoja ta prisja mėsuesin. Vendosa tė rrij. Llastilkun e fsheha, ndonėse mė kontrolluan mėsuesit nuk e gjetėn, por mė rrahen fort, me shpulla, thupėr e vizore. Normal qė ka edhe momente tė mira siē ishin programet shkollore nė tė cilat me dėshirė kyqesha.

Program shkollorė
Perveē detyrave ndaj shkollės mė lindi dėshira pėr kėndim. Prej shkollės fillore kam kėnduar kryesisht nė aktivitete tė shkollės. Mezi pritja tė merrja pjesė qoftė me kėngė ose me recitim. Sė pari kam dalė nė njė program nė shkollė kur isha 10 vjeē mė 29 Nėntor. Atėherė e festonim 29 si ditė e ēlirimit tė Jugusllavisė. As nuk guxonim ta pėrmendnim 28 Nėntorin e lėre me festu. Nuk i kisha kushtet qė tė mirresha me kėngė. Prindėrit nuk me pėrkrahnin sepse mendonin se nuk ka fitim nga kjo, se nuk kisha tė ardhme me kėtė. Si tė pashkolluar nuk e kuptoni kėtė. Instrument tė parė e kam pasur fyellin. Si fėmijė i ruaja bagėtitė dhe si ēoban i asaj kohe fillova ta pėrdorja fyllin. Kėrkoja nga familja tė ma blenin njė ēifteli por atyre edhe nuk iu pėlqente kjo por as nuk kishin para. Shumė herė i huazoja instrumentet nga shokėt dhe vetvetiu u mėsova t'i bija ēiftelisė.

Shkolla
Kur e kreva shkollėn fillore kėrkova nga prindėrit tė mė regjistrojnė nė shkollė tė muzikės, nuk kishin dėshirė e unė nuk mund t'i bindja. Kishte shkollė tė muzikės vetėm nė Prizren. Kėshtu qė as kushte nuk kishim. Pastaj dėshiroja tė regjistroja akademinė ushtarake. Ne atė kohė i kėrkonin nga shkolla disa nxėnės qė t'u mundėsojnė akademinė qė kishte vetėm nė Beograd dhe Zagreb. Familja nuk pranonte se ishte shumė larg. Nuk u regjistrova askund, mė punėsuan nė 'Kombinatin e pambukut' nė Gjakovė. Nuk munda tė qėndroj mė shumė se njė vit e gjysmė sepse isha shumė i ri dhe nuk pėrballova tė punoja me ndėrrime. Erdha u regjistrova nė shkollė tė mesme teknike nė Skėnderaj. Nuk kishte autobus, vija dhe kthehesha kėmbė. Pėr tė shkuar udhėtoja 2 orė e gjysmė, shumė herė as nuk hanim. Vetėm pak nė mengjes se niseshim heret, pastaj mėsimi dhe 2 orė e gjysmė tė tjera pėr t'u kthyer. Nuk mė pėlqente drejtimi por nuk kishte zgjidhje tjera. Porosisė fėmijėt qė tė mėsojnė dhe vetėm mėsojnė sepse do t'ia dini vlerėn mė vonė.

 

Hit Counter vizitorė prej hapjes sė faqes

Pėr ēdo pyetje, vėrejtje, kėrkesė, shkruani nė e-mail.