Biografia e Shpresa Morinės

Shpresa Morina lindur me 1967 nė Akrashticė tė Vushtrrisė. Shkollėn fillore e kreu nė Pantinė tė Vushtrrisė, ku edhe u aktivizue nė shoqerinė muzikore Shkėndija tė Pantinės bashkė me vėllezėrit Ferkiun dhe Fatmirin si dhe me motrat Dritėn, Mirditėn dhe Fatimen. Pastaj u aktivizue nė shoqerinė Drita e Shupkovcit bashkė me tė motrėn Dritėn, ku kanė bėrė edhe njė inēizim nė RTK mė kėtė shoqėri muzikore.

Shkollėn e mesme e kreu nė Vushtrri, ndėrsa shkollėn e lartė pedagogjike (dega gjuhė dhe letėrsi shqipe),nė Prishtinė.

Tani punon si mėsuese nė Maxhunaj tė Vushtrrisė. Ka marrė pjesė nė Revista e folklorit muzikor nė Drenas (me shoqerinė muzikore Shkėndija) si dhe nė Kosovarja kėndon (tri ose katėr herė). Ka disa kėngė me Dritėn nė kasetėn tjetėr: "Rilindja" Kurse Drita ka inqizuar me Shkurte Fejzėn nė kaseten: "Pranvera dhe Bukuroshja nėn drejtimin e Qamilit tė Vogėl. Nė kaseten: "Rron Kosova nė trojet e veta", Shpresa kėndon bashkė me motrėn Fatimen.

 Pėrshėndetje nga Ferki Morina (Bamberg, Gjermani). 

 

 

 

Kjo biografi u bė me ndihmėn e Ferki Morinės, nga e falėnderoj nga zemra.

Hit Counter